Trináste penzie budú nižšie, štát na ne hľadá peniaze

Radovan Ďurana sa pre Pravdu vyjadril k dôchodkom. 13. 07. 2020.

Trináste penzie budú nižšie, štát na ne hľadá peniaze

Len politické rozhodnutie

„Záväzok je splniteľný, a "hoci nemáme ústavnú garanciu priznaných dôchodkov, skresať už priznané penzie by bolo politicky a možno aj právne dosť pochybné," tvrdí ekonóm a bývalý minister školstva Juraj Draxler. Pripomína, že pri 13. dôchodkoch nejde o jednorazový, ale o štrukturálny výdavok. To už má podľa neho svoju váhu aj v analýzach investorov o dlhodobej výkonnosti slovenskej ekonomiky. „Zodpovedný hospodár by už dávno v parlamente predložil novelu zákona, ktorá by 13. dôchodky buď zrušila, alebo minimálne odložila," zdôrazňuje analytik spoločnosti INESS Radovan Ďurana. Tento rok totiž domácu ekonomiku čaká najhorší ekonomický pád v histórii Slovenska. Podľa najnovšej makroprognózy až o desatinu, podľa Bruselu o deväť percent. „Plošné dotovanie dôchodcov cez preplácanie liekov je neadresné a bude viesť k nadspotrebe," upozorňuje Ďurana. Nepozdáva sa mu ani platenie autobusov. V prípade mestskej hromadnej dopravy by to spôsobilo ešte väčšie tlačenice v už aj tak preplnených spojoch. Analytikom tiež chýba poctivá analýza vplyvov navrhovaných opatrení. Tú by mohol spraviť útvar Hodnoty za peniaze spadajúci pod ministerstvo financií.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards