Nalievanie peňazí do národných leteckých dopravcov je nefér, myslia si analytici aj Ryanair

Martin Vlachynský sa pre Trend vyjadril k štátnym dotáciam dopravcov. 15. 05. 2020.

Nalievanie peňazí do národných leteckých dopravcov je nefér, myslia si analytici aj Ryanair

Štátna pomoc pre súkromné firmy, nevynímajúc leteckých dopravcov, je podľa analytikov nesprávna a problém nerieši.

Ekonóm Martin Vlachynský z Ekonomického inštitútu INESS pre TREND povedal, že mnohé štáty sa prostredníctvom gigantických záchranných balíčkov snažia firmám a celej spoločnosti nahovoriť, že sa vlastne nič nedeje a za pár mesiacov pôjde všetko tak ako doteraz, len treba chvíľu vydržať.

„Nič netreba robiť, nič netreba zatvárať a hlavne nikoho neprepúšťať. To však nie je reálne - v mnohých odvetviach sa trh zásadným spôsobom zmenil a do pôvodného stavu sa už nevráti,“ hovorí M. Vlachynský.

Zároveň dodáva, že práve letecká doprava môže byť jedným z tých sektorov, ktorý prejde rozsiahlymi zmenami.

„Zároveň je v tomto sektore mnoho ,zombie‘ spoločností, pre ktoré je už skoro tradíciou vyciciavať verejné zdroje. Lietadlá kvôli koroanvírusu nepopadali do mora. Keď príde čas znova cestovať, určite sa nájde niekto, kto ich zodvihne zo zeme,“ vysvetľuje ekonóm.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards