Mohli by nás uživiť slovenské polia?

Hospodárske noviny uverejnili článok s vyjadrením Moniky Budzák k potravinovej sebestačnosti. 06. 07. 2020.

Mohli by nás uživiť slovenské polia?

Potravinová sebestačnosť je problematická aj z ďalšieho hľadiska. Aj keď má Slovensko vhodné podmienky na pestovanie napríklad jabĺk, slovenský zákazník chce jablká aj v zime, no a i keď je ich produkcia v zime u nás možná, energeticky je veľmi náročná, a teda neefektívna. Ako zároveň upozornila analytička INESS Monika Budzák, polovica ovocia, ktoré Slováci skonzumujú, patrí do kategórie exotického južného ovocia. Obhajcovia zvyšovania potravinovej sebestačnosti však tvrdia, že im o absolútnu sebestačnosť ani nejde a chcú iba, aby sa Slovensko sústredilo na plodiny, ktoré sú u nás bežne dopestovateľné. Aj v nich totiž výroba výrazne zastáva za dopytom.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards