SPP odvedie do štátneho rozpočtu ďalšie milióny eur (Energie-portal.sk)

Podľa Radovan Ďuranu z INESS, pokiaľ stále platí sadzba odvodu 0,04212, tak zvýšenie výnosu o 176 mil. eur nad rámec súčasných 80 mil. eur by predstavovalo nárast zisku týchto firiem o viac než 4 mld. eur, povedal pre portál Energie-portal.sk dňa 12.9.2014.

SPP odvedie do štátneho rozpočtu ďalšie milióny eur (Energie-portal.sk)

Ministerstvo financií sa pri tohtoročnom štátnom rozpočte spolieha aj na špeciálny odvod, ktorý platia regulované firmy predovšetkým z energetického odvetvia. Výnos z tohto poplatku by sa mal oproti pôvodným plánom zvýšiť až o 176 mil. eur. Pritom pôvodne rezort počítal len s 80 mil. eur. Tieto dodatočné peniaze by odviesť predovšetkým SPP.

Veľa nejasností

Ako ministerstvo financií uviedlo na margo tohto väčšieho príjmu, zatiaľ neplánujú zvyšovať samotnú sadzbu. Podľa analytika inštitútu INESS Radovan Ďuranu, pokiaľ stále platí sadzba odvodu 0,04212, tak zvýšenie výnosu o 176 mil. eur nad rámec súčasných 80 mil. eur by predstavovalo nárast zisku týchto firiem o viac než 4 mld. eur. K tomu však zrejme nedôjde. „Neviem presne odkiaľ zoberie ministerstvo toľko peňazí. Je tam veľa nejasností. Osobne preto predpokladám, že, ak k tomu dôjde, tak najskôr účtovnými operáciami,“ uviedol Ďurana.

Daňové tajomstvo

Obrátili sme sa na rezort financií s tým, aby bližšie vysvetlil, ako sa chce dopracovať k 176 mil. eur z regulovaných podnikov a ktoré vlastne firmy zaplatia naviac oproti plánom. Ako nám však odkázali z tlačového oddelenia, takéto informácie vzhľadom na daňové tajomstvo nemôžu poskytnúť. „Zákon o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach platí. MF SR neplánuje meniť zákon, a ani jednorazové navýšenie odvodu. Uvedený údaj vyplýva z hospodárenia subjektov, ktoré spadajú pod zákon. Otázky súvisiace s úhradou osobitného odvodu spadajú pod daňové tajomstvo, a preto nie je možné poskytnúť tieto údaje,“ odpísali z ministerstva financií.

Celý článok nájdete tu.

Martin Odkladal

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards