Odborníci kritizujú zámer vlády odkúpiť podiel v Slovenských elektrárňach (Aktuality.sk)

Podľa Martina Vlachynského z INESS problémom štátneho vlastníctva podnikov je zasahovanie politiky do ich chodu, ktoré vedie k menej efektívnemu fungovaniu, než dosahujú súkromné podniky, konštatoval pre portál Aktuality.sk dňa 12.9.2014.

Odborníci kritizujú zámer vlády odkúpiť podiel v Slovenských elektrárňach (Aktuality.sk)

Zámer ministerstva hospodárstva, odkúpiť podiel v Slovenských elektrárňach (SE) odborníci hodnotia značne kriticky.

epozdáva sa im totiž plán, kedy by sa vytvoril holding, z majetkových podielov štátnych firiem, ktorý by si na odkúpenie akcií SE požičal.
Vláda nemá peniaze

S týmto nápadom prišlo ministerstvo hospodárstva, nakoľko vláda momentálne nemá žiadne peniaze navyše a nemôže si dovoliť priamo financovať kúpu 66 percentného podielu v dominantnom výrobcovi elektriny.

Novovytvorený holding by si totiž mohol zobrať úver, z ktorého by sa financovala celá transakcia. Navyše by mohlo prísť aj k posilneniu postavenia štátu v distribučných firmách, kde momentálne majú väčšinu súkromní investori.  
Koncentrácia politickej moci

Odborníkom sa však pripravované kroky rezortu hospodárstva nepozdávajú. Podľa analytika inštitútu INESS Martina Vlachynského problémom štátneho vlastníctva podnikov je zasahovanie politiky do ich chodu, ktoré vedie k menej efektívnemu fungovaniu, než dosahujú súkromné podniky.

Štátny holding spravujúci majetok v rádoch mnoho miliárd eur a na rozdiel od Fondu národného majetku snažiaci sa s ním aj aktívne operovať, napríklad použiť ho ako zálohu za úvery a podobne, by predstavoval obrovskú koncentráciu politickej moci v podstate mimo verejnej kontroly.

„Z tohoto dôvodu takýto krok považujem za rizikový,“ vyhlásil Vlachynský. Ako ďalej upozornil, v minulosti sa viackrát ukázalo, že štátne vlastníctvo vedie k zhoršeným výsledkom firiem.

„Nielen z tohoto dôvodu, ale aj z dôvodu zlého stavu verejných financií by bolo dokúpenie ďalšieho podielu elektrární ekonomicky zlým krokom,“ dodal Vlachynský.

Otázka štátneho vlastníctva

Aj šéfredaktor portálu energie-portal.sk Radovan Kazda si myslí, že vláda by sa nemala snažiť o opätovné zoštátnenie podnikov. Práve naopak, mala by privatizovať zvyšné podiely v týchto spoločnostiach. „Štát nedokáže garantovať efektívny manažment týchto firiem, nakoľko o dosadení manažérov v týchto podnikoch nerozhodujú len ich schopnosti, ale veľmi často aj ich spriaznenosť k vládnym stranám,“ priblížil.

Podľa neho verejné súťaže sú na Slovensku stále obrovským rizikom korupcie a tunelovania, o čom svedčí množstvo káuz nielen z tohto volebného obdobia. Samostatnou otázkou je, ako sa postaviť k takým záujemcom o Slovenské elektrárne, ktorí sú tiež čiastočne alebo väčšinovo vlastnení štátom, čo je aj prípad záujemcov z Česka, alebo z Ruska. Opäť by tak došlo len k "preštátneniu", čo bol aj prípad predaja časti SE skupine Enel.

Samotný rezort s kritikou nesúhlasí a ako pripomína, zatiaľ ide o len o zámer, ktorý má ďaleko od reality. „Vytvorenie holdingu je iba v štádiu teoreticky možnej alternatívy,“ uviedla na margo plánov rezortu jeho hovorkyňa Miriam Žiaková.

Martin Odkladal

Aktuality.sk, 12.9.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards