Optimistické očakávania rezortu financií sa zrejme nenaplnia (Aktuality.sk)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS je naša ekonomika významne závislá na životaschopnosti európskeho hospodárstva, ktorého nedávne oživenie stojí na vratkých nohách, a to aj bez vplyvu sankcií, povedal pre portál Aktuality.sk dňa 9.9.2014.

Optimistické očakávania rezortu financií sa zrejme nenaplnia (Aktuality.sk)

Rast slovenskej ekonomiky v budúcom roku nemusí byť taký veľký, ako sa pôvodne očakávalo. Optimistické predpoklady rezortu financií sa tak nemusia naplniť. Samotný minister Peter Kažimír pripúšťa, že troj percentný rast hrubého domáceho produktu, môže byť v skutočnosti menší.

Menší rast

Hlavným dôvodom menšieho ekonomického oživenia na Slovensku je geopolitická situácia na Ukrajine, ako aj slabšie výsledky nemeckej ekonomiky. Hospodárstvo nášho najväčšieho ekonomického partnera sa totiž v druhom štvrťroku medzikvartálne prepadlo o 0,2 percenta.

Aj bankoví analytici pripúšťajú, že odhady ministerstva financií sa nemusia naplniť. Samotné banky totiž počítajú s nižším ekonomickým rastom.

„Na budúci rok odhadujeme rast slovenskej ekonomiky na úrovni 2,5 percenta a zatiaľ nezvažujeme zníženie tohto odhadu. Ministerstvo financií má na budúci rok vyšší odhad, takže je možné, že odhad upraví mierne nadol,“ povedala analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.
Geopolitické riziká

Aj analytička Poštovej banky Jana Glasová pripúšťa spomalenie ekonomiky na budúci rok oproti predchádzajúcim odhadom. Pre rok 2015 banka zatiaľ ponecháva svoj predpoklad tesne pod tromi percentami stále v platnosti, ale počíta s možnými rizikami.

„Vzhľadom na spomínané geopolitické napätie však vidíme riziká predovšetkým smerom nadol, teda že by rast nášho HDP (hrubý domáci produkt, pozn. red.) mohol byť v konečnom dôsledku pomalší ako očakávaný,“ priblížila Glasová.

Hlavné riziká pritom spočívajú v geopolitickom napätí, konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou, v pokračujúcich sankciách a obmedzovaní medzinárodného obchodu a v konečnom dôsledku v ochromení zahraničného dopytu po slovenských produktoch.
Slabý rast aj bez sankcií

Konečný dopad sankcií či obmedzení obchodu na ekonomiku únie bude podľa Glasovej závisieť od toho, ako dlho budú tieto opatrenia pretrvávať a tiež od toho, či sa budú časom sprísňovať. Dopad obmedzení na slovenskú ekonomiku môže byť citeľný hlavne cez našich hlavných obchodných partnerov a ochladenie dopytu z ich strany. Ide predovšetkým o Nemecko.

Analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana upozorňuje, že naša ekonomika je významne závislá na životaschopnosti európskeho hospodárstva, ktorého nedávne oživenie stojí na vratkých nohách, a to aj bez vplyvu sankcií.

Rozhodne sa v septembri

O tom, či aj ministerstvo financií bude nakoniec počítať pri budúcoročnom štátnom rozpočte s menším ekonomickým rastom, sa rozhodne v priebehu tohto mesiaca. Rezort by mal do konca septembra predložiť správu o makroekonomickom vývoji a vývoji verejných financií. Až potom bude jasné, či bude vláda znižovať nejaké budúcoročné výdavky kvôli nižšiemu prírastku HDP.

Martin Odkladal

Aktuality.sk, 9.9.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards