Je potrebné pomáhať start-upovým firmám na úkor iných? (Aktuality.sk)

Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité kvalitné podnikateľské prostredie, špeciálna podpora pár podnikateľov, ktorých vyberú úradníci, pričom by sa o nich aj tak postarali súkromní investori (ktorí sú hladní po každom dobrom nápade), celkovú situáciu nijak nezmení, komentoval podporu start-upov dňa 2.9.2014 Martin Vlachynský z INESS.

Je potrebné pomáhať start-upovým firmám na úkor iných? (Aktuality.sk)

Ministerstvo financií plánuje podporiť start-upové firmy. Od budúceho roka by tak tieto nové spoločnosti nemuseli platiť daň z príjmu počas prvých dvoch rokov od svojho založenia.

Neskôr by mali mať zníženú sadzbu oproti štandardnej dane z príjmov právnických osôb. Rovnako by tak nové start-upy nemuseli platiť ani daňové licencie.

Okrem toho by títo podnikatelia mali dostať podporu vo forme kupónov, ktoré by mohli použiť na zaplatenie právneho, technologického či obchodného poradenstva alebo ochranu duševného vlastníctva, prípadne mentoringu.

Celková výška kupónov by mala dosiahnuť až 8 tisíc eur na jednu firmu. Preto sme oslovili odborníkov s tým, ako sa oni pozerajú na pripravovanú podporu začínajúcich podnikateľov a či to pomôže podnikaniu na Slovensku.

Martin Vlachynský, analytik inštitútu INESS

Problémom podnikateľských myšlienok na Slovensku nie je nedostatok kapitálu, ale nedostatok voľného priestoru na ich realizáciu. Mladý neskúsený podnikateľ musí čeliť minimálnym odvodom, výkazom DPH, hygienikom, energetickému auditu, revíziám varných kanvíc, úradu na ochranu osobných údajov, povinnému prijatiu vráteného tovaru do 14 dní bez udania dôvodu, a ďalším desiatkam až stovkám povinností, obmedzeniam, poplatkom a výkazom, o ktorých často nemajú ani potuchy a ktoré ich oberajú o čas, o peniaze a najmä a chuť skúsiť niečo iné ako zamestnanecký pomer.

Podpora start-upov naviac umelo delí začínajúcich podnikateľov na dve skupiny. Pre ekonomiku sú inovačné nápady, samozrejme, dôležité, ale rovnako sú dôležití aj podnikatelia, ktorí si otvoria záhradníctvo, umyváreň alebo montujú kotle. Nie je dôvod jednu skupinu diskriminovať. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité kvalitné podnikateľské prostredie, špeciálna podpora pár podnikateľov, ktorých vyberú úradníci, pričom by sa o nich aj tak postarali súkromní investori (ktorí sú hladní po každom dobrom nápade), celkovú situáciu nijak nezmení.

Branislav Masár, výkonný riaditeľ Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR

AZZZ SR víta každé opatrenie, ktoré skvalitňuje podnikateľské prostredie na Slovensku. Začínajúci podnikatelia to v dravom konkurenčnom prostredí nemajú jednoduché, preto podporu spomínaných
podnikateľov, ktorí vstupujú na trh práce, rozhodne vítame.

Lukáš Gašparík, spoluzakladateľ portálu Startitup.sk

Je dobré, že sa štát snaží podporiť práve sféru start-upov. Na tieto aktivity je potrebné sa pozerať ako investíciu do vedy a výskumu, ktoré kreujú ďalšie pridané hodnoty v spoločnosti. Otázna je, samozrejme, forma tejto pomoci. Je dôležité dodať, že zakladateľmi start-upov sú zväčša mladí ľudia bez finančných úspor a rezerv. Kto iní ako generácia vzdelaných a motivovaných ľudí by mali tieto hodnoty priniesť?

Avšak, všetky pripravované kroky a zmeny by mali byť prioritne konzultované s odborníkmi so start-upového prostredia a skúmané na ich možný dopad. Taktiež by som sa dovolil spýtať, kto bude posudzovať, či daný projekt je start-upom alebo nie? Ani podľa definície rezortu financií to nie je úplne jednoznačné. Alebo čo je to vlastne ten "mentoring" a kto ho bude môcť poskytovať?
 

Martin Odkladal

Aktuality.sk, 2.9.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards