Biznis dostal od Richtera bonus. Na dohodárov (Hospodárske noviny)

Podľa Radovana Ďuranu INESS by sa mala zaviesť odpočítateľná položka pre všetky dohody, nielen tie študentské. Chudobnejší či napríklad mamičky na materskej si cez ne totiž privyrábajú, u mnohých je práca na dohodu otázkou prežitia, uviedol pre Hospodárske noviny dňa 8.7.2014.

Biznis dostal od Richtera bonus. Na dohodárov (Hospodárske noviny)

Poľnohospodárska firma M Agrokom z Marcelova pri Komárne si bez dohodárov už sezónu nevie predstaviť. Práve počas tohto obdobia patria k jej kľúčovým zamestnancom. Po tom, ako pre nich vláda vlani zaviedla odvody, sa jej však ich zamestnávanie predražilo. Teraz má na dosah, naopak, úľavy. Ak dá prácu študentom stredných alebo vysokých škôl, nebude musieť za nich štátu platiť do 200 eur nič. Takúto novinku prichystal rezort práce Jána Richtera. ,,Je to pozitívna zmena. Bude to pre nás finančne ešte výhodnejšie,,, povedal majiteľ M Agrokom Miroslav Zsidek.

Viac praxe mladým pomôže
Odvody za študentov sa odpúšťali aj doteraz. Avšak v menšej miere. V prípade stredoškolákov to bolo do 68 eur, v prípade študentov vysokých škôl do 159 eur. Po novom na nich firmy môžu ušetriť tisícky eur. Modelový príklad: firma zamestná 30 dohodárov - stredoškolákov na 2 mesiace za 300 eur mesačne. Kým doteraz ju stáli 21-tisíc eur, po novom to bude 19-tisíc eur. Teda úspora takmer dvetisíc eur. ,,Reagujeme tak na požiadavky študentov,,, objasňuje zmenu hovorca rezortu Michal Stuška.

Zmeny sa pozitívne dotknú najmä firiem, ktorých biznis ovplyvňuje spomínaná sezóna. Ide napríklad o poľnohospodárov, stavbárov či obchodníkov. Podľa prezidenta Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislava Machunku budú pre nich študenti zaujímavejší.

Mladým sa tiež zvýši šanca nájsť si po škole prácu - poukazujú na ďalší faktor odborníci. Študenti sú totiž podľa šéfa regionálneho riaditeľa personálnej agentúry Manpower Martina Miklánka v súčasnosti v začarovanom kruhu. Bez praxe ich nikto nechce zamestnať, na druhej strane majú len obmedzené možnosti, ako pracovné zručnosti získať. ,,Je to prvý krok, ktorý zvýši ich atraktivitu pre firmy,,, reaguje na novinku Miklánek.

Diskriminačné opatrenie
Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu by sa však mala zaviesť odpočítateľná položka pre všetky dohody, nielen tie študentské. Chudobnejší či napríklad mamičky na materskej si cez ne totiž privyrábajú, u mnohých je práca na dohodu otázkou prežitia. Preto podľa neho nie je správne, že štát takto zvýhodňuje len jednu skupinu ľudí. Napríklad v susednom Česku neplatia odvody všetci dohodári, a to do príjmu približne desaťtisíc českých korún.

Aj preto INESS už pred viac ako troma rokmi navrhol odpúšťať odvody z dohôd pri plate do 200 eur. Avšak plošne. ,,Až 80 percent ľudí totiž mesačne viac nezarobí,,, dodáva Ďurana. Tým by sa pre firmy stali výhodnejší práve tí ľudia, ktorí si takto skutočne len privyrábajú a nesnažia sa obísť povinnosti voči štátu. Je zároveň pravdou, že práve zavádzanie hraníc podnecuje firmy do vyplácania časti peňazí priamo na ruku.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 8.7.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards