Kažimír chce pre ľudí štátny účet. Na dávky (Hospodárske noviny)

Ako každý, aj takýto projekt bude znamenať veľkú IT zákazku, ktorá je často spájaná s neefektivitou či korupciou, konštatoval pre Hospodárske noviny dňa 14.5.2014 Radovan Ďurana z INESS.

Kažimír chce pre ľudí štátny účet. Na dávky (Hospodárske noviny)

Pre každého človeka vlastný účet od štátu. Avšak s jednou podmienkou - že práve naň mu budú tiecť dávky od štátu. Tak takúto novinku dal na zváženie rezort financií.

V praxi by mal nový systém fungovať jednoducho. Štát by zriadil poberateľom rôznych dávok špeciálne účty. Na tie by im posielal všetky platby - od materskej cez prídavky na dieťa až po penzie. A to naraz v jednom termíne. K účtom by dostali aj platobnú kartu podobnú bežným debetným kartám. Štandardne by nimi mohli platiť v obchodoch, : vyberať peniaze z bankomatov či previesť si peniaze na bežný účet v banke. Cieľovka - stovky tisíc ľudí

Chceme takto zjednotiť a sprehľadniť rozdeľovanie peňazí, ale tiež zabrániť zneužívaniu dávok - odôvodňuje návrh rezort financií. Strategickým parterom štátu na prevádzkovanie elektronického vyplácania dávok by mala byť štátna akciovka, Slovenská pošta. Tá pre HN uviedla, že je pripravená poskytnúť svoju infraštruktúru na služby štátu.

Novinka by sa dotkla stoviek tisíc ľudí. Len poberateľov dávky v hmotnej núdzi je dnes podľa Ústredia práce asi 175-tisíc. Od Sociálnej poisťovne zas dostalo napríklad v marci nemocenské dávky 147-tisíc ľudí, dôchodok až 1,6 milióna poberateľov.

Nápad ministerstva Petra Kazimíra nie je v strednej Európe unikát. Podobný systém fungoval aj v Češku. No zlyhal. Vydávanie kariet k účtom najprv meškalo, potom o ne ľudia nemali záujem a neprevzali si ich. Využívanie takzvanej sKarty bolo totiž podľa Jifíhq Vanéka z českého ministerstva práce dobrovoľné. Kritika prišla aj zo strany politikov či Úradu na ochranu osobných údajov. Celý projekt sa de- finitívne skončil minulý mesiac. Len ukončenie sociálnych kariet stálo 191-tisíc eur.

Rozhodne sa na jeseň

Kedy presne by sa mohli štátne účty spustiť u nás, zatiaľ nie je známe. Čo všetko bude totiž potrebné pre zavedenie systému spraviť, aj to, kto ho bude zastrešovať, bude podľa rezortu financií jasné až po prípadnom schválení koncepcie vládou. Tá by ju mala dostať na stôl na jeseň tohto roka.

Až to podľa odborníkov ukáže, do akej miery bude novinka úspešná a či jej nehrozí český scenár. Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu môže byť problémom napríklad koncentrácia množstva informácií. "Ako každý, aj takýto projekt bude znamenať veľkú IT zákazku, ktorá je často spájaná s neefektivitou či korupciou."

Návrh má podľa Martina Halása z Inštitútu pre výskum sociál-no-ekonomických rizík a alternatív aj iné slabiny. Štátu síce sprehľadní príjem ľudí, no nevyrieši ich problémy, lebo nerieši výšku dávok. Mnohí dôchodcovia dnes majú penzie pod hranicou životného minima, preto musia žiadať štát o dorovnanie na túto sumu"
 

Peter Kováč

Hospodárske noviny, 14.5.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards