Sto dní českej vlády. Opatrenia pocítia na aj Slováci (Hospodárske noviny)

Keď sa vlani v novembri česká koruna oslabila z 25,7 na 27,5 za euro, dôchodcovia prišli o desiatky eur, komentoval dňa 12.5.2014 dopad Českého vývoja na Slovensko Radovan Ďurana z INESS.

Sto dní českej vlády. Opatrenia pocítia na aj Slováci (Hospodárske noviny)

1. Vyššie dôchodky

Takmer 25-tisíc slovenských dôchodcov sa môže tešiť na vyšší dôchodok. Jedno z opatrení, ktoré český kabinet na čele s Bohuslavom Sobotkom (ČSSD) prijal, bola rýchlejšia valorizácia dôchodkov. Od januára 2015 mali rásť dôchodky priemerne v prepočte 5,50 eura, vláda schválila zákon, podľa ktorého by mali stúpnuť o 7,50 eura.

Dôchodok stúpne aj slovenským penzistom, ktorí poberajú celú sociálnu dávku alebo jej časť z Českej republiky. Kľúčový je však kurz českej koruny k euru. „Keď sa vlani v novembri česká koruna oslabila z 25,7 na 27,5 za euro, dôchodcovia prišli o desiatky eur,“ hovorí analytik INESS Radovan Ďurana.

V súčasnosti je kurz na úrovni 27,4 koruny za euro. České dôchodky sú v priemere vyššie ako slovenské, v porovnaní k priemernej mzde v ekonomike je to zase naopak, dodáva analytik.

2. Diaľničné prepojenie

Česká vláda sa rozhodla urýchliť dostavbu diaľničného prepojenia na slovensko-poľsko-českom trojhraničí. „Pracujeme na zrýchlení výstavby dopravnej infraštruktúry, ktorá sa v uplynulom období takmer zastavila,“ vyhlásil na straníckom webe český premiér Bohuslav Sobotka. Český minister financií Andrej Babiš sa kvôli diaľnici z Třinca do Žiliny stretol aj s ministrom dopravy Jánom Počiatkom a dostavbu definitívne potvrdili. „Ak by nám česká strana povedala, že R5 nie je pre nich zaujímavá, presunieme peniaze na iné úseky, teraz výstavbe nebráni nič okrem prípadných technických komplikácií,“ povedal HN hovorca rezortu dopravy Martin Kóňa. Na budúci rok by sa tak mali rozostavať chýbajúce úseky rýchlostnej cesty R5, ktorá funguje ako privádzač z Česka na diaľnicu D3 z Poľska do Žiliny a tiež chýbajúce časti diaľnice D3.

3. Zníženie DPH

Od januára 2015 klesne u českých susedov daň z pridanej hodnoty na lieky, knižky, plienky a nenahraditeľnú detskú výživu z 15 na 10 percent. Analytici upozorňujú, že nižšia daň sa zväčša do ceny nepremietne v plnej miere, časť si nechajú obchodníci. V kombinácii so silným eurom však bude tento tovar pre Slovákov opäť o čosi lacnejší a je preto možné očakávať intenzívnejšiu nákupnú turistiku v prihraničných oblastiach a na českých e-shopoch, ktoré sa systematicky snažia expandovať aj na slovenský trh a prispôsobujú tomu ceny poštovného. Keď vlani česká centrálna banka znížila kurz koruny k euru, české e-shopy pocítili zvýšený záujem zo Slovenska. „Zaznamenali sme zvýšený nárast objednávok od českých aj slovenských zákazníkov,“ potvrdzuje hovorkyňa internetového obchodu Alza Šárka Jakoubková.
 

Tomáš Nejedlý

Hospodárske noviny, 12.5.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards