Bločková lotéria priniesla štátu málo (Sme)

Neviem si predstaviť, ako toto číslo vzniklo a som skeptický, povedal v súvislosti s odhadovaným výnosom sedem až osem miliónov eur pre denník Sme dňa 9.5.2014 Radovan Ďurana z INESS.

Bločková lotéria priniesla štátu málo (Sme)

Vládna analýza tvrdí, že bločková lotéria bola veľmi populárna, ale rozpočtu pomohla len zanedbateľne.

BRATISLAVA. Ministerstvo financií nepriamo priznalo, že na bločkovej lotérii štát takmer nič nezarobil.

V Programe stability, ktorý nedávno schválila vláda, vyčíslili vládni analytici možný ročný výnos bločkovej lotérie na 7 až 8 miliónov eur.

To je iba 0,2 percenta zo sumy, ktorú štát vyberie na dani z pridanej hodnoty (DPH) za rok.

Je to tiež nepatrný zlomok toho, čo štátu na DPH uniká. Odhaduje sa, že to môže byť aj okolo dvoch miliárd eur.

Suma osem miliónov prínosu z bločkovej lotérie je zanedbateľná aj v porovnaní s tým, koľko minulý rok získal vyššou efektivitou výberu DPH. Bolo to 289 miliónov eur.

Ministerstvo zatiaľ celú analýzu nezverejnilo. Pravdepodobne v nej však porovnávali správanie firiem a ich tržieb pred a po zavedení bločkovej lotérie.

Okrem okamžitého prínosu, ktorý je malý, môže bločková lotéria zvýšiť úspešnosť daňových kontrol. Pomocou údajov z lotérie daniari napríklad objavili nezrovnalosti v obchodnej sieti s lacným textilom Kik.

Vďaka hláseniam občanov, ktorí bloky z nej nemohli zaregistrovať do bločkovej lotérie, tam objavili nelegálnu pokladnicu. Číslo pokladnice totiž lotériový systém nechcel registrovať.

Finančná správa zistila aj prípady, keď bločky nepochádzali priamo z predajní, ale ich vyrábajú podvodníci, ktorí potom s nimi obchodujú.

Náklady na lotériu

Ak sa zarátajú aj náklady na bločkovú lotériu, výnos pre štát je ešte nižší. Vybudovanie systému na registráciu bločkov a ich žrebovanie stálo asi 214-tisíc eur vrátane DPH.

Šéf Tiposu Ladislav Kriška odhadol vlani v lete náklady za vymyslenie reklamy, jej nakrútenie a nakúpenie mediálneho priestoru na 450– až 550–tisíc eur.

Tvárou reklamnej kampane sa stala známa speváčka Evá Máziková. To sme už pri jednorazových nákladoch okolo 700–tisíc eur.

Tipos vyplatil od septembra do decembra na výhrach po 120–tisíc eur mesačne, dokopy je to 480–tisíc eur. Od januára sa táto suma znížila na 80–tisíc eur mesačne. Za rok to bude 960–tisíc eur.

Ministerstvo financií dopredu odhadovaný výnos bločkovej lotérie nezverejnilo. Teraz má k dispozícii jej detailnejšiu analýzu.

Šéf Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií Martin Filko povedal, že ju zverejnia v najbližších dňoch.

Sklamanie

„Neviem si predstaviť, ako toto číslo vzniklo a som skeptický,“ hovorí v súvislosti s odhadovaným výnosom sedem až osem miliónov eur analytik INESS Radovan Ďurana.

„Aj keby bolo pravdivé, z pohľadu propagandy, ktorá tomu predchádzala, je to sklamaním,“ hovorí Ďurana.

Pripomenul, že vláda sa oháňala príkladom Taiwanu, kde mala bločková lotéria zvýšiť výnos DPH o polovicu.

Analytik ČSOB Marek Gábriš hovorí, že spomínaný výnos nie je z pohľadu celkových daňových príjmov významný, aj keď ani 8 miliónov eur nie je na zahodenie.

„Ale podstatný je ten signál pre daňové subjekty, že tých daní chýba štátu naozaj veľa a začína s tým niečo robiť,“ hovorí Gábriš.

Bločkov bolo dosť

Vláda napriek nízkemu odhadu príjmov hovorí o bločkovej lotérii ako o úspechu. Argumentuje ohlasom u ľudí, ktorý bol vysoký.

Od spustenia bločkovej lotérie v septembri 2013 do trinásteho žrebovania v marci 2014 bolo v rámci nej zaregistrovaných 59 miliónov bločkov od 450-tisíc hráčov.

Marianna Onuferová

Sme, 9.5.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards