Ako by mala vyzerať Únia o desať rokov? (anketa) (Sme)

Denník sme sa dňa 29.4.2014 pýtal v ankete, ako by mala vyzerať EÚ o desať rokov.

Ako by mala vyzerať Únia o desať rokov? (anketa) (Sme)

Juraj Karpiš,
analytik INESS

Namiesto byrokratického pekla a superštátu dusiaceho súkromnú aktivitu či inovácie v správe vecí verejných sa Únia transformuje na zoskupenie intenzívnym obchodom, migráciou a viacúrovňovou dobrovoľnou spoluprácou krajín. Bude v nej radosť podnikať a zamestnávať, časované bomby pyramídovými hrami inšpirovaných sociálnych systémov sa podarí reformami zneškodniť tesne pred ich detonáciou vo verejných pokladniciach. Napriek úzkej spolupráci v rámci Únie nebudeme musieť písať všetci modrým perom. Z centra sa nebudú vynucovať tie "správne" postupy pre všetkých, bez ohľadu na lokálne špecifiká. Prosperitu a stabilitu Únie bude istiť zdravá konkurencia riešení čerpajúca z bohatstva európskej rôznorodosti. Európa nebude zahľadená sama do seba. Naopak, bude otvorená voči obchodu, kapitálu a ľuďom zo zvyšku sveta, ktorí nemali toľko šťastia, že sa narodili na tej správnej strane schengenskej hranice.

Sme, 29.4.2014

Odpovede ostatných respondentov si môžete pozrieť tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards