Diktatúra či nepokoje ako na Ukrajine? Aj také by mohlo byť Slovensko bez EÚ (Aktualne.sk)

Bolo by naivné vynášať jednoznačný súd, dovolím si však tvrdiť, že samotné členstvo v EÚ nebolo nevyhnutnou podmienkou prudkého hospodárskeho rastu pred krízou, a nie je ním ani dnes, konštatoval pre portál Aktalne.sk dňa 29.4.2014 Radovan Ďurana z INESS.

Diktatúra či nepokoje ako na Ukrajine? Aj také by mohlo byť Slovensko bez EÚ (Aktualne.sk)

Diktatúra ako v Bielorusku, či nepokoje ako na Ukrajine. Aj tak by podľa expertov mohlo vyzerať Slovensko nebyť nášho vstupu do Európskej únie. V tejto fiktívnej situácii by sme podľa Zuzany Gabrižovej z Euractivu skončili ako malá krajina uprostred Schengenského priestoru a miesto otvorených hraníc by sme boli radi, že aspoň na cestu do Prahy nepotrebujeme víza. Chýbali by diaľnice, postavené z eurofondov, náš tovar by sme vyvážali skôr do Ruska než do Nemecka a v peňaženkách by sme nemali eurá, ale stále koruny.

Slovensko, ktoré by sa rozhodlo proti Únii, by podľa odborníčky muselo byť diktatúrou. Inak by si túto cestu krajina pravdepodobne nezvolila. Nie je to však tak dávno, čo krajine železnou rukou vládol Vladimír Mečiar a Únia sa zdala byť strašne ďaleko. „Osobne si myslím, že neexistuje scenár, v ktorom platí, že Slovensko je demokratická krajina a zároveň nie je členom EÚ,“ hovorí šéfredaktorka portálu o Európskej únii.

Optimistický v tejto vízii nie je ani expremiér Mikuláš Dzurinda, za ktorého vlády sme do Spoločenstva vstupovali. "Predstavte si situáciu v bieloruskom Minsku, ukrajinskom Donecku, či možno v Gruzínsku a iných krajinách, ktoré by aj chceli vstúpiť, ale sa im nedarí,“ vymenúva príklady dvojnásobný bývalý šéf vlády.

Podľa jeho slov by nás čakalo niečo podobné, ako to, čomu dnes čelia ľudia na Ukrajine. „Možno by to nebolo až také smutné, ako to, s čím žijú ľudia v Bielorusku, ale nič pekné by z toho nebolo,“ dodáva.
Poistka pre krízové situácie

Analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Vladimír Bilčík je presvedčený, že vstupom do Únie sme získali akúsi poistku pre krízové situácie. Bez nej by bol život Slovákov o čosi komplikovanejší. „Stačí, keď sa pozrieme na východ od našich hraníc a vidíme aké neistoty zažíva krajina, ktorá v Únii nie je,“ povedal s odkazom na spomínanú Ukrajinu.

Ako dodal, keby sme túto poistku nemali, tak sa musíme trápiť s problémami, ktoré by na nás doľahli kvôli hospodárskej kríze či aktuálnym prudkým zmenám v medzinárodných vzťahoch, oveľa viac vlastnými zdrojmi.

Pripomenul tiež Čiernu Horu, ktorá solidárne odsúdila anexiu Krymu a ako reakcia prišli ruské úvahy o opätovnom zavedení víz.

„My máme v zahraničnopolitickej oblasti, ale aj vo vízovej politike to šťastie, že sa môžeme spoľahnúť na Úniu. Vďaka nej máme silnejšiu schopnosť presadiť sa v medzinárodných vzťahoch a máme v nich silnejší hlas. To sú výhody súvisiace s externými hrozbami,“ dodal.
Smer východ

Slovensko mimo Brusel by tiež bolo odkázané hľadať možnosti inde. „Ak by ostatné krajiny, ktoré sú našimi najbližšími partnermi z dôvodov historických a geografických, v EÚ boli, tak by nám neostávalo omnoho viac možností ako sa naviazať ekonomicky na východ,“ vysvetľuje Gabrižová.

Slovensko by totiž podľa nej niekde muselo nahradiť exportné trhy, ktoré sú dnes z 85 percent v Únii a pokles priamych zahraničných investícií, ktoré sú dnes na 90 percent európske.

„Pracovné miesta na to naviazané by buď z časti nahradil nejaký iný väčší hráč, alebo by ekonomická realita omnoho viac pripomínala napríklad Ukrajinu či Bielorusko,“ uviedla.

Podľa Gabrižovej by však Únia aj tak nad nami palicu nezlomila. „Za takmer akýchkoľvek okolností by stále existovala snaha o konštruktívnu spoluprácu, tak ako v prípade súčasných krajín Východného partnerstva,“ pripomenula.

Ak by sme nevstúpili do EÚ, tak by sa nás podľa Bilčíka aj dlhová a finančná kríza dotkla viac. „Ukázali to dokonca aj príklady krajín, ktoré len nevstúpili do eurozóny, ako Maďarsko alebo Česko. Museli čeliť väčším výkyvom ich vlastných finančných trhov, ale aj mien, čo malo negatívne dopady," tvrdí. Tieto štáty musia podľa neho doteraz vzniknuté problémy riešiť.
Bez diaľnic

"Bolo by naivné vynášať jednoznačný súd, dovolím si však tvrdiť, že samotné členstvo v EÚ nebolo nevyhnutnou podmienkou prudkého hospodárskeho rastu pred krízou, a nie je ním ani dnes," hodnotí analytik INESS-u Radovan Ďurana.

Podľa odborníka na eurofondy Jána Rudolfa by sme bez únie nemali toľko peňazí a ani možnosť využívať ich v takých objemoch.

„Nemali by sme možno diaľnice a prišli by sme aj o ďalšie veľké infraštruktúrne projekty,“ hovorí. Ako však jedným dychom dodáva - taký efekt ako eurofondy mohli mať, napriek tomu nedosiahli.

Ďurana pripomína, že Slovensko začalo prijímať kľúčové reformy už pred vstupom do Únie. „Ak by v tomto trende otvorenej a štátom nezväzovanej ekonomiky pokračovalo, výkonnosť by bola vysoká,“ myslí si.
Eurofondy by nám nechýbali

Eurofondy by nám podľa jeho slov nijako zásadne nechýbali. „Za prvé celkový vyčerpaný objem bol pomerne malý, za druhé často použitý na investície a projekty s nízkou pridanou hodnotou,“ vyratúva Ďurana.

Ako dodáva, väčšina zdrojov EÚ končí v poľnohospodárskom sektore, na ktorom aj západný svet dobre vidí, ako zlyháva centrálne plánovanie a dotovaná produkcia. Bez členstva v EÚ by sme sa tiež pravdepodobne vyhli predraženej a neefektívnej podpore obnoviteľných zdrojov.

„Fenoménom sú často nezmyselné regulácie, ktoré znižujú výkonnosť slovenskej ekonomiky,“ pripomína Ďurana špecifikum Únie.

Podľa neho by sme sa zaobišli aj bez spoločnej európskej meny a riešili by sme to ako susedná Česká republika. „Požičiavali by sme si peniaze za podobne nízke úroky ako dnes, mali by sme vlastnú menu a hlavne by sme neriskovali verejné zdroje spoločnými garanciami úverov problematickým krajinám, z ktorých sa časť peňazí nevráti,“ upozorňuje analytik.
 

Annamária Dömeová

Aktualne.sk, 29.4.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards