Nemci sa búria: Už na vás ďalej nechceme robiť (Európske noviny)

Aj slovenskí daňoví poplatníci môžu byť oprávnene nespokojní. Slovenský finančný sektor nemusel byť zachraňovaný z peňazí občanov ostatných krajín, konštatoval pre portál Európske noviny dňa 19.4.2014 Radovan Ďurana z INESS.

Nemci sa búria: Už na vás ďalej nechceme robiť (Európske noviny)

Tieto nálady zaznievajú čoraz častejšie. Podľa niektorých zdrojov narastá medzi obyvateľmi Nemecka presvedčenie, že “robia na celú Úniu” a že to už takto ďalej nemôže fungovať. Atmosféru v jednotlivých členských štátoch pred blížiacimi sa eurovoľbami sledujú aj v Bruseli. 

Nemeckí europoslanci kresťanský demokrat Werner Langen a člen Skupiny zelených Reinhard Butikofer vnímajú tento problém rozdielnym spôsobom. Langen poukazuje na malé kompetencie Európskej komisie pri tvorbe pracovnoprávnych predpisov v jednotlivých štátoch a Butikofer upozorňuje na sociálne nerovnosti medzi štátmi, ktoré zabraňujú väčšej solidárnosti. Podľa neho treba dohliadať na väčšie zladenie systémov členských krajín v oblasti sociálnej politiky. Táto je v rukách štátov.

Podnikateľské kruhy v Nemecku vo svojom fungovaní od eurovlády  tiež nečakajú oporu, aj keď pripúšťajú, že Únia sa ešte stále vyvíja.Táto atmosféra môže podľa nich zásadným spôsobom ovplyvniť účasť Nemcov vo voľbách.

Tieto nálady sú podľa analytikov dôsledkom toho, že na nezodpovedné správanie finančného sektora, či jednotlivých krajín nedoplácajú vinníci. Problémy a straty sú prenesené na daňových poplatníkov po celej Európe. “Aj slovenskí daňoví poplatníci môžu byť oprávnene nespokojní. Slovenský finančný sektor nemusel byť zachraňovaný z peňazí občanov ostatných krajín,” povedal pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk Radovan Ďurana, analytik INESS.

Paradoxne sa v Európe ozývajú hlasy o nedostatočnej solidarite Nemecka a o jeho využívaní krízy vo svoj prospech. Podľa analytikov je to pritom práve Nemecko, ktoré je najväčším zástancom podporovania krachujúcich štátov, ako to bolo v prípade Grécka.”Nemecko sa snažilo zachraňovať problémové krajiny tak, aby nemeckí veritelia utrpeli najnižšie možné straty. Ťažko ale hovoriť o prospechu, európska stagnácia postihuje aj Nemecko,” dodáva na záver Ďurana.
 

Európske noviny, 19.4.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards