Slováci vo veľkom utekajú podnikať do Česka (Finweb)

Pre slovenských podnikateľov je príťažlivá nižšia sadzba dane z príjmu, menšie náklady na prácu a v niektorých prípadoch nižšie poplatkové zaťaženie, konštatoval pre portál Finweb dňa 20.3.2014 Radovan Ďurana z INESS.

Slováci vo veľkom utekajú podnikať do Česka (Finweb)

Naši susedia zaznamenali prudký nárast podnikateľov zo Slovenska. Česko ich ponúka lepšie podmienky.
35

Česká republika zaznamenala prudký nárast Slovákov, ktorý chcú podnikať v Česku. Podľa informácií portálu e15.cz sa v niektorých českých krajoch minulý rok zaregistrovalo v porovnaní s rokom 2009 až dvojnásobný počet slovenských podnikateľov. V Prahe začalo minulý rok podnikateľ viac ako štyritisíc Slovákov, zatiaľ čo pred piatimi rokmi ich bolo len 2500. Podobné skúsenosti hlásia aj ďalšie veľké české mestá.

Podľa Filipa Matysa z českého ministerstva priemyslu sú dôvody jasné. Ide o daňové a personálne náklady, vymožiteľnosť práva, pohraničný sty. Ministerstvo zároveň dodáva že Slováci majú v Česku rovnaké podmienky ako domáci podnikatelia.

"V Česku sme zaznamenali jednoduchšie administratívne a formálne postupy pri podnikaní a ústretovosť pri vybavovaní na úradoch," hovorí Jozef Šétaffy, majiteľ franšízy Pizza Mizza. Jeho spoločnosť si otvorila pobočku v Ostrave. Ďalšími podnikmi, ktoré v Česku počas posledných mesiacov zaregistrovali pobočku alebo rovno firmu, sú napríklad predajca kníh Martinus alebo IT firma Websupport. Na Slovensku nie sú podľa Šétaffyho príliš jasné pravidlá pre podnikanie a vadí mu aj nízka vymáhateľnosť práva.

Podľa analytika agentúry Iness Radovana Ďuranu je motívov presunu slovenských podnikateľov do Čiech a Moravy ďaleko viac. "Pre slovenských podnikateľov je príťažlivá nižšia sadzba dane z príjmu, menšie náklady na prácu a v niektorých prípadoch nižšie poplatkové zaťaženie," dodáva Ďurana.

Česko má oproti Slovensku daň z pridanej hodnoty o dve percentá nižšiu a to dvadsať percent. Naši podnikatelia tiež nemusia v Česku platiť daňovú licenciu. Tá sa na Slovensku pohybuje vo výške 480 až 2880 eru. Neberie sa pritom do úvahy fakt, či na to firma zarobila alebo skončila v strate.

Česko je pred Slovenskom aj pri zakladaní spoločností. Slováci musia pri založení zložiť v banke kapitál päť tisíc eur. V Česku na to stačí jedna koruna.

E15 dodáva, že ešte väčší rozdiel je vidieť pri pohľade na podmienky pre živnostníkov. Povinnosť platiť zdravotné a sociálne odvody pripravila vlani Slovensko až o 23 tisíc živnostníkov.

Finweb, 20.3.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards