Kažimír konkrétne dôkazy o úspechu bločkovej lotérie zatiaľ nepredložil (Aktuality.sk)

Ministerstvo financií dodnes nezverejnilo metodiku, na základe ktorej vyhodnocuje úspech/neúspech lotérie. Dá sa iste povedať, že počet zapojených ľudí je úspech, ale rezort nezverejnil, ako očisťuje vplyv samotnej lotérie od ostatných opatrení zameraných na zlepšenie výberu DPH, ktoré v rovnakom období prijal, komentoval bločkovú lotériu dňa 193.2014 Richard Ďurana z INESS.

Kažimír konkrétne dôkazy o úspechu bločkovej lotérie zatiaľ nepredložil (Aktuality.sk)

V posledných týždňoch počujeme z úst ministra financií Petra Kažimíra, ako pomohla bločková lotéria zlepšiť výber daní na Slovensku. Dokonca, pred pár dňami v nemeckom ekonomickom denníku Handelsblatt hovoril o absolútnom úspechu tohto opatrenia. Redakcia Aktuality.sk preto oslovila analytikov a ekonómov, či aj oni hodnotia bločkovú lotériu podobne ako náš šéf štátnej kasy.

Juraj Valachy, analytik Tatra banky

Najväčší prínos bločkovej lotérie vidíme v identifikácii pokladní vydávajúcich falošné účtenky a zároveň vidíme väčší tlak spotrebiteľov na vydávanie bločkov.

Na samotných príjmoch z DPH sa tieto opatrenia premietli, no ich dopad v podobe vyšších daňových príjmov je podstatne menší ako dopad činnosti takzvanej finančnej kobry pri podvodoch s vratkami DPH.

V každom prípade táto lotéria priniesla svoje ovocie a zvýšila povedomie u ľudí. Skutočne veľké peniaze sa však dajú ušetriť pri podvodoch s vratkami DPH, o čo sa aj štátne orgány snažia.

Richard Ďurana, riaditeľ INESS

Ministerstvo financií dodnes nezverejnilo metodiku, na základe ktorej vyhodnocuje úspech/neúspech lotérie. Dá sa iste povedať, že počet zapojených ľudí je úspech, ale rezort nezverejnil, ako očisťuje vplyv samotnej lotérie od ostatných opatrení zameraných na zlepšenie výberu DPH, ktoré v rovnakom období prijal.

Nevieme teda, či a ako sa lotéria prejavila aj na výbere daní. Preto nás prekvapujú pomerne silné vyhlásenia o pozitívnom dopade lotérie.

Zlepšený výber daní pripisujem ostatným opatreniam, ako sú napríklad pravidelné elektronické výkazy, daňová kobra a pod. Pri výbere daní však treba vždy v jednej vete zdôrazniť, že stále čakáme na úsporné opatrenia vo verejných financiách a na odstraňovanie neefektivity a plytvania, ktoré sú pre verejné financie charakteristické

Martin Belobrad, analytik goldsilver.sk

Minister Kažimír by určite nepriznal žiadne zlyhanie a ako každý politik musí každé svoje rozhodnutie obhajovať. O lepšom výbere daní sa dá veľmi polemizovať, keďže väčšina daňových subjektov ešte daňové priznanie za rok 2013 neodovzdala. Skôr si myslím, že môže byť
lepší výber DPH.

Mária Valachyová, analytička Slovenskej sporiteľne

Bločková lotéria mohla zvýšiť tlak na predajcov na vydávanie dokladov - bločkov. Lepší výber daní však súvisí s kombináciou viacerých opatrení, ako napríklad efektívnejšej kontroly daňovej správy. Tento rok sa zaviedol aj elektronický kontrolný výkaz, čo tiež môže pomôcť zamedziť daňovým únikom.

Martin Odkladal

Aktuality.sk, 19.3.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards