Rozkolísaná ekonomika kvôli nedohode? Čo dokáže štrajk zamestnancov Volkswagenu (Aktualne.sk)

Z tohto pohľadu je dôležité, aby do uvedeného procesu nezasahovala vláda, keďže by to mohlo dohodu oddialiť alebo znevýhodniť jednu zo strán, povedal na margo štrajku v závode Volkswagen dňa 18.3.2014 Ján Dinga z INESS.

Rozkolísaná ekonomika kvôli nedohode? Čo dokáže štrajk zamestnancov Volkswagenu (Aktualne.sk)

Výpadok práce zamestnancov slovenského Volkswagenu ohrozuje tržby, dobré meno firmy a napokon ekonomiku krajiny. Posledné kolektívne vyjednávanie o lepších podmienkach medzi zamestnancami a vedením spoločnosti skončilo otáznikom a s hrozbou štrajku. Aký dopad by mal štrajk na ekonomiku?

 „Automobilový priemysel je významným ťahúňom slovenskej ekonomiky a to, ako sa darí naším automobilkám významne ovplyvňuje vývoj celej našej ekonomiky,“ potvrdzuje analytička Poštovej banky Jana Glasová.
Vyjednávanie v automobilke

Podnik podobnej veľkosti má ale rozhodne vplyv aj na niektoré čiastkové ukazovatele slovenskej ekonomiky. „V minulosti sme videli že automobilky alebo závody z elektrotechniky vedeli zahýbať zahraničným obchodom alebo priemyslom,“ vysvetľuje analytik Marek Gábriš z ČSOB.

Podľa analytičky by sme vo všeobecnosti mohli povedať, že prvou oblasťou potenciálnych problémov je pokles produkcie firmy, a tým pádom aj tržieb a zisku za príslušné obdobie. To však ešte neznamená, že krátkodobý výpadok výroby sa prejaví aj na celoročnom hospodárskom výsledku spoločnosti.

 Obmedzenie kvôli štrajku by totiž podľa Gábriša zrejme ovplyvnilo čísla v danom mesiaci, no nie dlhodobo, pretože v ďalších mesiacoch by sa produkcia zrejme dobehla.

„Výpadky sú viditeľné najmä pri celozávodnej dovolenke alebo ako teraz hroziacom štrajku v inom období ako pred rokom. Medziročné porovnanie potom môže vyzerať ako veľký skok,“ opisuje Gábriš.

„Druhou oblasťou problémov, ktoré sa môžu v spoločnosti so štrajkujúcimi zamestnancami objaviť, je nedodržanie termínov a dodávok pre odberateľov a zákazníkov. A práve to môže byť pre firmu ešte závažnejšie, nakoľko poškodzuje jej dobré meno, ktoré si v očiach zákazníkov budovala dlhé roky,“ hovorí Glasová.
Dlhší štrajk ohrozí priemysel

Nemôžeme zabudnúť, že ak by sa štrajk preklopil do ostrejšieho konfliktu a hovorili by sme o dlhodobom výpadku, vplyv na ekonomiku krajiny by bol výraznejší.

„Niekoľkodňový výpadok práce a výroby v niektorej z automobiliek sa pravdepodobne podpíše na vývoji priemyselnej výroby za celé odvetvie. Inak povedané, rast priemyselnej produkcie v automobilovom sektore môže v dôsledku toho v medziročnom porovnaní spomaliť,“ tvrdí analytička. Pričom očakáva, že krátkodobý výpadok výroby sa nepodpíše negatívne na tohtoročnom HDP dosiahnutom našou ekonomikou. 

Analytik Ján Dinga z INESS si ale na druhej strane myslí, že z hľadiska slovenského HDP je viac ako niekoľkodňový štrajk dôležitejší práve vývoj dopytu po Volkswagenoch, respektíve Škodovkách, Audi a Porsche, ktoré sa vyrábajú aj u nás.

Situáciu vo Volkswagene môžeme podľa Dingu ale zatiaľ stále považovať za klasický prípad kolektívneho vyjednávania, keď si zamestnávateľ aj zamestnanci snažia do budúcnosti zazmluvniť čo najvýhodnejšie podmienky.

“Z tohto pohľadu je dôležité, aby do uvedeného procesu nezasahovala vláda, keďže by to mohlo dohodu oddialiť alebo znevýhodniť jednu zo strán,” dodáva.

Andrea Mačošková

Aktualne.sk, 18.3.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards