Štát prichádza o milióny. Pre diéty (Hospodárske noviny)

Ako povedalpre Hospodárske noviny dňa 12.3.2014 Radovan Ďurana z INESS, výsledkom je na jednej strane vytrvalá snaha nájsť v zákone priestor, ako toto zaťaženie obísť, a na druhej strane vysoká nezamestnanosť tých, ktorým sa ,skulinku' nájsť nepodarilo.

Štát prichádza o milióny. Pre diéty (Hospodárske noviny)

Niektoré personálne agentúry vyplácajú ľuďom časť mzdy formou cestovných náhrad. Z nich štátu neplatia odvody ani dane.

Personálna agentúra nájde človeku prácu v priemyselnej firme. Automaticky sa s ním dohodne na plate, napríklad 800 eur v hrubom. Nasledujúci mesiac však uvidí na výplatnej páske len polovicu z tejto sumy. Zvyšok mu totiž vyplatí cez takzvané diéty. A to napriek tomu, že zamestnanec na žiadnej pracovnej ceste nebol - pracuje v rovnakom meste, v akom žije. Agentúra však vďaka cestovným náhradám nemusí platiť ani odvody, ani dane.

Takéto praktiky nie sú na Slovensku ojedinelé. Ako ukázali vôbec prvé oficiálne odhady Asociácie personálnych agentúr, štát na diétach namiesto mzdy prichádza každý mesiac o šesť až sedem miliónov eur.

"Je to veľký problém. Tak pre zamestnancov, ako aj pre štát," konštatuje šéf odborového zväzu KOVO Emil Machyna.

Veľké personálne agentúry vyhýbanie sa odvodom cez diéty odmietajú. K tomu, že cestovné náhrady vôbec využívajú, sa priznali len dve - McRoy Gruop a Edymax. Ale len v súlade so zákonom - dodávajú zhodne.

Podľa generálneho riaditeľa McRoy Luboša Sirotu totiž môže agentúra sprostredkovať prácu aj v inom meste. A v konečnom dôsledku tak môže jeden zamestnanec počas mesiaca robiť aj pre viaceré firmy v rôznych častiach krajiny. "Často neexistuje iná možnosť, ako túto situáciu riešiť, než v súlade so zákonom priznať aj cestovné náhrady," dodáva. Rezort práce sa napriek tomu rozhodol, že si na agentúry posvieti. Preto už spustil aj konkrétne kontroly vo firmách. "V súčasnosti diskutujeme o možných zmenách a hľadáme prípadné ďalšie opatrenia," dodáva hovorca rezortu Michal Stuška.

Pri takýchto podvodoch totiž neprichádza o peniaze len štát, ale aj ľudia. Tým, že odvádzajú nižšie odvody, budú mať totiž v starobe nižšie dôchodky.

O riešeniach rokujú najnovšie s ministerstvom práce už aj odborári. Podľa šéfa odborového zväzu KOVO Emila Machynu riešením bolo napríklad, ak by zodpovedný za pochybenia či porušenie zákona boli okrem personálnych agentúr aj firmy, ktoré si ich služby prenajímajú. Podniky by si tak viac overovali, ako agentúry vyplácajú svojich ľudí.

Problém pre ľudí

Obchádzanie platenia okrem toho zvýhodňuje podvodníkov pred poctivými firmami. Vďaka tomu, že štátu odvádzajú menej, dokážu firmám posunúť lacnejších ľudí.

Takéto znižovanie hrubej mzdy je však problémom aj pre obyčajných zamestnancov. Odvádzajú tak totiž nižšie zdravotné, ako aj sociálne odvody. V praxi tak počas PN dostávajú menej. Podobné problémy môžu mať aj na penzii. Ich dôchodok bude totiž nižší. Práve na tieto problémy však ľudia v tej chvíli nemyslia.

"Až dovtedy, kým nepôjdete na dovolenku a máte o 40 percent nižšiu výplatu ako kmeňový zamestnanec, alebo keď ochoriete. Keď sa dočasné pridelenie skončí a pôjdete na úrad práce, podpora v nezamestnanosti bude minimálna. Vtedy zistíte, aké nevýhodné podmienky a zmluvu ste podpísali," hovorí riaditeľka slovenskej pobočky personálnej agentúry Adecco Bruna Beata Jakub.

Môže za to aj štát

Podľa odborníkov je však problém aj vinou štátu. Podľa analytika Nadácie F. A. Hayeka Martina Ruguliho totiž zvyšovaním nákladov dostačil agentúry k využívaniu týchto alternatívnych foriem zamestnávania. "Výsledkom je na jednej strane vytrvalá snaha nájsť v zákone priestor, ako toto zaťaženie obísť, a na druhej strane vysoká nezamestnanosť tých, ktorým sa, skulinku' nájsť nepodarilo," dodáva analytik Iness Radovan Ďurana.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 12.3.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards