Chudobní penzisti cez druhý pilier prerobia. Minister Richter: Viacerí sa budú cítiť podvedení (Plus jeden deň)

Zhruba len tri percentá sporiteľov budú môcť voľne nakladať s usporenými peniazmi, uvádza medzi negatívami anuitnej novely dňa 28.2.2014 Radovan Ďurana z INESS.

Chudobní penzisti cez druhý pilier prerobia. Minister Richter: Viacerí sa budú cítiť podvedení (Plus jeden deň)

Sporíte si peniaze v druhom pilieri, aby ste si na starobu prilepšili k štátnej penzii? Po deviatich rokoch od jeho spustenia je konečne jasné, ako sa budú súkromné dôchodky vyplácať. Ak máte malý plat, ste v nevýhode.

Už na budúci rok sa majú prví naši penzisti tešiť zo svojich úspor v druhom dôchodkovom pilieri. Vyskakovať však veľmi nebudú – priemerná suma, ktorou si mesačne prilepšia, bude asi 23 eur.
Peniaze po troške

Podľa novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú odklepla v stredu vláda, si nebude môcť každý penzista vybrať všetky usporené peniaze. Toto „privilégium“ získa len ten, komu vyrátajú penziu vyššiu ako je štvornásobok životného minima, čo je dnes asi 800 eur. Na to by ste však museli zarábať vyše 1 500 eur! Chudobnejší penzisti si budú musieť povinne kúpiť doživotný dôchodok.
Sporili, no prerobia

Súkromné dôchodky by malo od januára 2015 dostávať prvých tritisíc penzistov. Úspory v druhom pilieri si v komerčnej poisťovni vymenia za pravidelné dôchodcovské dávky, ktoré im štátnu penziu navýšia. No keďže sú ich úspory takmer za desať rokov chudobné, v porovnaní s dôchodcami, ktorí berú len štátnu penziu, prerobia aj päť eur!

Odborník na druhý pilier Michal Mešťan to ukázal na prílklade: n Ak ste dlhodobo zarábali priemernú mzdu, štát vám dá dôchodok asi 419 €. n Ak si z priemernej mzdy sporíte v druhom pilieri od jeho začiatku, do roku 2015 nasporíte asi 7 543 €.

Štátny dôchodok vám vyjde 373 € a z úspor dostanete asi 41 € mesačne. Spolu teda dostanete len 414 €. „Viacerí sa budú cítiť, že boli podvedení, No my sme včas upozornili, že nastavenie nebolo dobré,“ priznal minister práce Ján Richter.

Za a proti novele

Miroslav Čamek, Slovenská asociácia poisťovní

ZA: Zavedenie ponukového systému, vďaka ktorému na jednom mieste uvidíme všetky svoje možnosti. Nebudeme teda musieť obiehať jednotlivé poisťovne a DSS, vyhneme sa finančným sprostredkovateľom, sami si vyberieme typ dôchodku a poisťovňu, ktorá im ho má vyplácať.

PROTI: Komplikovanosť – novela prihliada na príliš veľa odlišností a obsahuje rôzne režimy a výnimky.

Radovan Ďurana, analytik INESS

ZA: Novela rieši veľa technických detailov v súvislosti s výplatou doživotných dôchodkov.

PROTI: Zhruba len tri percentá sporiteľov budú môcť voľne nakladať s usporenými peniazmi. Chudobnejší dôchodca, ktorý by si chcel priplatiť napríklad za kvalitnejšiu náhradu bedrového kĺbu, nebude môcť.

Plus jeden deň, 28.2.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards