Kolesík navrhol odložiť dotácie pre turistov (Sme)

Podpora cestovného ruchu by mala byť plošná, Slovensko si nemôže vyberať akých turistov a na koľko dní chce. Vláda by sa mala zamerať na znižovanie daňovej a byrokratickej záťaže celého podnikateľského sektora, povedal na margo dotácií v cestovnom ruchu dňa 12.11.2013 Radovan Ďurana z INESS.

Kolesík navrhol odložiť dotácie pre turistov (Sme)

Poslanec Smeru podal návrh na odklad dotácie, ktorú mali dostávať podnikatelia v cestovnom ruchu za pobyt turistov u nás. Odôvodnil to napätým štátnym rozpočtom.

BRATISLAVA. Podnikatelia, ktorí pôsobia v oblasti cestovného ruchu, nedostanú v budúcom roku dotáciu na dlhšie pobyty turistov z vízových krajín u nás.

S dotovaním ich pobytov síce rátala novela zákona o cestovnom ruchu, ktorú predložilo ministerstvo dopravy, pod ktoré patrí aj cestovný ruch, no v štátnej kase nie je na to dosť peňazí.

Ustanovenia o dotáciách navrhol z novely vyňať poslanec za stranu Smer Andrej Kolesík. Spravil tak cez pozmeňujúci návrh, ktorý predložil na dnešnom rokovaní výboru pre hospodárske záležitosti. Poslanci výboru ho odobrili.
Postup prerokoval s ministerstvom

„Vypustené ustanovenia sa vzťahujú na účelovú dotáciu, zavedenú ako nový podporný mechanizmus rozvoja cestovného ruchu. Zámer zavedenia účelovej dotácie sa odkladá vzhľadom na možnosti štátneho rozpočtu,“ píše sa v pozmeňujúcom návrhu.

Andrej Kolesík ako člen rady Slovenskej agentúry pre cestovný ruch, ktorá je podriadenou organizáciou ministerstva dopravy, prerokoval túto otázku s vedením ministerstva. Tak reagovalo ministerstvo dopravy na otázku, či pozmeňujúci návrh inicioval Kolesík sám, alebo tak spravil na podnet ministerstva.

Definitívne schvaľovanie novely zákona však čaká na parlamentnú schôdzu koncom novembra.
Ministerstvo si dalo stopku

Návrh novely zákona o podpore cestovného ruchu chcel pôvodne od roku 2014 zaviesť do praxe dotácie 35 eur za každý pobyt na päť a viac nocí pre hostí z vízových krajín.

Opatrenie si malo v budúcom roku vyžiadať náklady vo výške asi 2,1 milióna eur. Rezort dopravy však už avizoval, že takáto podpora sa v roku 2014 nezavedie a táto časť sa preto zo zákona v druhom čítaní vypustí.

"Z rokovaní o budúcoročnom štátnom rozpočte vyplynulo, že kvôli napätým verejným financiám nebude možné uvoľniť potrebnú sumu na tieto dotácie. To znamená, že v roku 2014 dotácie na podporu dlhodobých pobytov vízových turistov nebudú," odôvodnil hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Dodal, že túto tému považuje ministerstvo nateraz za uzavretú.
Názory sa rôznia

„Navrhované opatrenie malo selektívny charakter, viedlo k podpore vybraných podnikateľov, pričom na dotáciu by sa museli skladať všetci. Podpora cestovného ruchu by mala byť plošná, Slovensko si nemôže vyberať akých turistov a na koľko dní chce. Vláda by sa mala zamerať na znižovanie daňovej a byrokratickej záťaže celého podnikateľského sektora,“ hovorí Radovan Ďurana z inštitútu INESS.

„Podporu by som určite nerušil. Výhody z dotácie podľa mňa prevažujú. Veď turisti, ktorí tu strávia čas, tu míňajú peniaze, jedia, pijú slovenské víno. Je to príjem aj pre štátny rozpočet,“ myslí si prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavol Konštiak.

Veronika Sokolová

Sme, 12.11.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards