Živnostníci ukazujú štátu nulu (Hospodárske noviny)

Podnikanie je riziková činnosť, na čo zvlášť ľavicové, ale u nás aj pravicové vlády zvyknú zabúdať, konštatoval pre Hospodárske noviny dňa 21.8.2013 Radovan Ďurana z INESS.

Živnostníci ukazujú štátu nulu (Hospodárske noviny)

Finančná správa prvýkrát odkryla karty. Dane neplatí štátu viac ako polovica z 350-tisíc živnostníkov.

Sú kostrou slovenskej ekonomiky. Zároveň najpočetnejšou skupinou podnikateľov. A masovo neplatia štátu. Z 350-tisíc živnostníkov na Slovensku približne 200-tisíc neodvádza dane. Takéto čísla prvýkrát ukázal štát. Finančná správa sa k nim dopracovala krátko po tom, ako živnostníci podali daňové priznania za vlaňajšok a v kolónke zaplatené dane sa tisíckam z nich objavila nula. „Podnikatelia dlhodobo, v niektorých prípadoch aj tri až štyri roky, vykazujú nulové príjmy, prípadne stratu,“ povedal hovorca rezortu práce Michal Stuška.

Je za tým pokles zákaziek – bránia sa samotní živnostníci. „ Jednoducho mi klesli objednávky, ľudia šetria,“ povedala živnostníčka Iveta Válková z Považskej Bystrice.

Experti upozorňujú, že za veľkým počtom neplatičov treba hľadať aj iné dôvody. Podľa analytika SAV Vladimíra Baláža časť z nich štátu neplatí cielene. Nástrojov na to majú viacero. Stačí, aby si napríklad nakúpili vybavenie do kancelárie a základ, z ktorého odvádzajú dane, sa im hneď zníži.

Svoj podiel viny za to nesie podľa živnostníkov aj samotná vláda. Tá im od začiatku tohto roka zvýšila dane a odvody. Preto sa snažia platiť čo najmenej. „Zo skúseností minulých období je zjavné, že štát vyberie v prípade, ak zvyšuje poplatky, v konečnom dôsledku menej,“ povedala ekonómka Slovenského živnostenského zväzu Jarmila Medveďová.

Aby sa takáto situácia neopakovala, je podľa nej potrebné náklady na podnikanie, naopak, znížiť. S tým zatiaľ vláda nepočíta – zameriava sa na cielenejšie kontroly.

Podnikatelia sa však nesnažia vyhnúť len plateniu daní, ale aj odvodov. Ak totiž vlani zarobili v hrubom menej ako 4 716 eur, nemusia platiť odvody do Sociálnej poisťovne. Mesačne tak minimálne ušetria 130 eur. Ako však na druhej strane upozorňuje Baláž, okrádajú tak len sami seba. Tým, že neplatia odvody, si totiž nesporia na dôchodok. „Maximalizujú svoj súčasný úžitok na úkor svojej penzie. Nepodvádzajú tak štát, ale seba.“

Veľké zmeny od nového roka
Zvýšenie daní a odvodov nebolo však jedinou zmenou, s ktorou sa museli živnostníci od začiatku roka vyrovnať. Najväčší problém majú s obmedzením ich paušálnych výdavkov. Kým ešte vlani si mohli uplatniť výdavky do výšky 40 percent. Vládny Smer-SD pre ne zaviedol strop. Po novom si podnikatelia môžu odpočítať maximálne 5 040 eur ročne, čiže 420 eur mesačne.

Zmeny prišli však v nepravom čase, a to v období finančnej krízy, keď podnikateľom klesajú objednávky, a teda aj zisky. Preto podľa odborníkov nie je prekvapivé, že podnikatelia sa snažia šetriť. „Podnikanie je riziková činnosť, na čo zvlášť ľavicové, ale u nás aj pravicové vlády zvyknú zabúdať,“ hovorí analytik Iness Radovan Ďurana.

Žiadna živnosť, už som s. r. o.
Desaťtisíce živnostníkov tak situáciu vyriešilo svojsky – prešli na živnosť. „Pri náraste aktívnych s. r. o. ide pravdepodobne o prechod zo živností na eseročky,“ potvrdil pred časom šéf Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií Martin Filko.

Fungovať ako s. r. o. má totiž mnoho výhod. Pri eseročke má podnikateľ podľa analytika Next Finance Jiřího Cihlářa väčší manévrovací priestor pre daňovú optimalizáciu. A to aj napriek tomu, že z daňového hľadiska majú viac povinností. Ako tvrdí analytik Nadácie F. A. Hayeka Tomáš Púchly, prechodom získali najmä tí živnostníci, ktorí si aj doteraz viedli účtovníctvo. Podvojné účtovníctvo, ktoré si vedú eseročky, je totiž komplikované a podnikatelia si často platia ekonómku. Okrem toho je s. r. o. istejšia, podnikateľ totiž neručí celým svojím majetkom.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 21.8.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards