Živnostníci prídu o dávky od štátu (Hospodárske noviny)

Ako povedal dňa 20.8.2013 Radovan Ďurana z INESS, odstrániť zneužívanie sociálneho systému je možné dosiahnuť napríklad požiadavkou na preukázanie nízkeho príjmu či čestným vyhlásením živnostníka.

Živnostníci prídu o dávky od štátu (Hospodárske noviny)

Štát dá teraz živnostníkom na výber. Buď dávky, alebo biznis.

Živnostníkovi sa tento rok prestalo dariť. Jeho mesačný príjem padol na 130 eur a manželka zostala bez práce. Aby mal každý mesiac aspoň životné minimum, štát mu posielal dávky v hmotnej núdzi. Od budúceho roka však na ne môže zabudnúť. Štát mu dá na výber – buď dávky, alebo biznis.

Na tento zásah rezortu práce upozornil na svojom blogu na etrend.sk exminister práce Jozef Mihál (na snímke).
Ministerstvo však odkazuje – niektorí podnikatelia aj zopár rokov vykazovali nulové príjmy a poberali dávky. Skontrolovať ich často nebolo možné. „Ak skutočne človek nemá náležité príjmy, má možnosť zrušiť či pozastaviť živnosť,“ dodal hovorca rezortu Michal Stuška.

Štátu sa to však podľa podnikateľov môže vypomstiť. Ako upozornil šéf Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka, pre niektorých živnostníkov bude výhodnejšie poberať dávky než podnikať.

Novinka z dielne rezortu práce sa pritom nepáči ani prezidentovi Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimírovi Sirotkovi. Podľa neho by sa totiž dávka v hmotnej núdzi mala odvíjať od výšky príjmu, a nie od spôsobu, ako sa príjem dosiahne. „Ak je osoba samostatne zárobkovo činná, tak by sa nemala vylučovať z tohto inštitútu len preto, že má živnosť. To naozaj môže viesť k tomu, že ju zruší. Ak to spraví, tak dostane status sociálnej núdze,“ povedal.

Viesť k čiernej práci
Analytici sa pritom tiež prikláňajú k Sirotkovmu názoru. Napríklad analytik Nadácie F. A. Hayeka Tomáš Púchly tento krok považuje za ďalší v nepochopiteľnom ťažení súčasnej vlády proti živnostníkom. Podľa neho tak ide o veľmi neopatrný zásah do sociálneho systému, keďže postihnutú skupinu bude demotivovať, aby sa aspoň čiastočne starala o získanie vlastných príjmov z práce, a to cez živnosť. „Takíto živnostníci v dôsledku predmetného opatrenia zrejme uprednostnia prácu načierno alebo sa budú plne spoliehať na dávky v hmotnej núdzi,“ vraví Púchly.

Analytik Inštitútu INESS Radovan Ďurana by preto navrhoval iný krok. Ako totiž hovorí, odstrániť zneužívanie sociálneho systému je možné dosiahnuť napríklad požiadavkou na preukázanie nízkeho príjmu či čestným vyhlásením živnostníka. Podobný názor má aj daňový poradca Peter Malach. On by preto navrhoval, aby štát vedel zistiť mesačný príjem živnostníkov a len rozdiel z príjmu by doplácal ako dávku v hmotnej núdzi. Ak by získal klienta, ktorý takúto dávku poberá, respektíve by mu hrozila, v záujme zachovania príjmu by mu určite poradil, aby zrušil živnosť.

Viaceré zmeny
Prezident Slovenského živnostenského zväzu Stanislav Čižmárik nový zákon z dielne rezortu Jána Richtera (Smer-SD) však v neprospech živnostníkov nepovažuje. „Myslím si, že ak sa niekomu darí v podnikaní, toto ustanovenie ho nemôže odradiť od podnikania ako takého,“ povedal.

Vláda pritom pre živnostníkov prichystala viaceré zmeny. Od začiatku tohto roka napríklad platia oproti minulosti viac do zdravotnej a Sociálnej poisťovne.
 

Marek Poracký

Hospodárske noviny, 20.8.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards