Vláda si pýta peniaze navyše od distribučky (Sme)

Vláda sa tak nemusí spoliehať len na ozdravovanie verejných financií, aby sa vyhla nepríjemným hraniciam dlhovej brzdy, konštatoval pre denník Sme dňa 19.8.2013 Radovan Ďurana z INESS.

Vláda si pýta peniaze navyše od distribučky (Sme)

Väčšinu z plánovanej superdividendy vo výške 400 miliónov eur chce štát od Západoslovenskej energetiky.

BRATISLAVA. Štát získa od Západoslovenskej energetiky, v ktorej vlastní väčšinový balík akcií, okrem klasickej dividendy aj peniaze navyše.

Majú byť súčasťou finančného balíka v hodnote 400 miliónov eur, ktoré vláda nazvala superdividendou.

S touto sumou na účte v Štátnej pokladnici počíta podľa návrhu rozpočtu už v tomto roku.

„Áno, akcionári spoločnosti v tejto veci spolu komunikujú,“ povedal hovorca distribučnej spoločnosti Ján Orlovský.

Západoslovenská energetika by mala podľa našich informácií poslať štátu väčšinu z plánovaných 400 miliónov eur. Zoberie si na to bankový úver. Jeho podmienky nie sú zatiaľ dohodnuté.

Či aj ostatné distribučky dajú štátu peniaze navyše, sme sa do uzávierky novín nedozvedeli.
Vláda je pod tlakom pre rastúci dlh

Pre vládu je superdividenda zaujímavá preto, lebo ju štát môže použiť na zníženie dlhu. Buď za tieto peniaze odkúpi už vydané slovenské dlhopisy pred ich splatnosťou, alebo o to menej vydá nových dlhopisov, aby získal peniaze na splatné záväzky.

Pre štát je superdividenda výhodná, lebo kým každý vydaný dlhopis zvyšuje dlh, peniaze od firiem ho zvyšovať nebudú.

„Vláda sa tak nemusí spoliehať len na ozdravovanie verejných financií, aby sa vyhla nepríjemným hraniciam dlhovej brzdy,“ povedal analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Vláda je pritom pre rastúci verejný dlh pod tlakom, lebo podľa zákona o dlhovej brzde jej môžu hroziť prísne postihy.

Ak by sa naplnili predpoklady v zverejnenom návrhu rozpočtu, už o rok by dlh dosiahol 57 percent a vláda by musela na rok 2016 pripraviť vyrovnaný rozpočet.

Takto získané peniaze nebudú na rozdiel od klasických dividend vyplácaných zo zisku príjmom rozpočtu, preto nebudú znižovať deficit.

Marianna Onuferová

Sme, 19.8.2013
 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards