Návrh rozpočtu na rok 2014: Najviac by malo ísť na dopravu. A čo ostatné ministerstvá? (Nový čas)

Ako povedal pre denník Nový čas dňa 16.8.2013 Radovan Ďurana z INESS, vláda sa nepúšťa do štedrého míňania, ale ani neodstraňuje plytvanie

Návrh rozpočtu na rok 2014: Najviac by malo ísť na dopravu. A čo ostatné ministerstvá? (Nový čas)

Podľa návrhu štátneho rozpočtu na rok 2014 dostane o 105 miliónov eur menej školstvo a s pridelenými peniazmi sú nespokojní aj zdravotníci. V infografike uvádzame percentuálny rozdiel, o koľko eur dostanú jednotlivé ministerstvá viac alebo menej oproti rozpočtu na rok 2013.

V porovnaní s minulým rokom si najvýraznejšie prilepší Malatinského rezort hospodárstva, naopak, najviac si pohorší životné prostredie. Do zdravotníctva poputuje zo štátneho rozpočtu vyše 1,3 mld. €. Väčšina z tejto sumy, takmer 1,21 mld. €, pôjde na platby za poistencov štátu. Štát totiž platí poistné asi za tri milióny ľudí, ide napríklad o dôchodcov či študentov. Zdravotníci sú však s návrhom rozpočtu nespokojní. „Keď chce štát lepšie zdravotníctvo, sú potrebné aj zdroje. V opačnom prípade môže dôjsť k zhoršeniu dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti,“ zhodnotil šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

Menej dostane tento rok aj školstvo, ktorému pôvodne schválili 2,4 mld. €, pričom ku koncu júla hospodárilo iba s 1,5 mld. €. „Vláda sa nepúšťa do štedrého míňania, ale ani neodstraňuje plytvanie,“ zhodnotil rozpočet ekonóm z Iness Radovan Ďurana. Rozpočet verejnej správy sa nepozdáva ani opozícii. „Kým pred rokom vláda presadila rozpočet, v ktorom cielila nezamestnanosť v roku 2014 na úroveň 13,5 %, dnes už toto číslo zvýšila na 14,2 %,“ upozornil Ivan Štefanec (SDKÚ). Deficit na rok 2014 by mal byť vo výške 2,9 %. Podľa ministra financií Petra Kažimíra ho chcú dosiahnuť aj zmrazením platov štátnych úradníkov, zlepšením výberu daní, ako aj šetrením v rámci jednotlivých rezortov. Rozpočtové čísla sa však do 15. októbra ešte môžu zmeniť, až vtedy ho totiž musí ministerstvo financií poslať na rokovanie parlamentu.

Nový čas, 16.8.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards