Jahnátkova vízia: tisíce farmárov a menej potravín z dovozu (Sme)

Ako povedal pre denník Sme dňa 23.6.2013 Ján Dinga z INESS, štát sa stále v sektore poľnohospodárstva nevzdal myšlienky centrálneho plánovania.

Jahnátkova vízia: tisíce farmárov a menej potravín z dovozu (Sme)

V roku 2020 by na našom trhu mala byť väčšina potravín z domácej produkcie, plánuje štát v Koncepcii rozvoja pôdohospodárstva. Ako to chce dosiahnuť, v nej však nepíše.

O sedem rokov by slovenské poľnohospodárstvo mohlo zásobovať obyvateľstvo podstatne väčším objemom potravín ako dnes.
Na pultoch obchodov by tak mali byť štyri pätiny potravín, v ktorých bude aspoň 80 percent domácich surovín. Tieto suroviny majú dodať naši farmári a pestovatelia.
„Musíme zabezpečiť 80-percentnú sebestačnosť. Boli by sme radi, keby sme v roku 2020 mohli konštatovať, že sme schopní 80 percent potravín vyrobiť a dodať na trh zo slovenskej výroby,“ citovala slová ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka agentúra TASR.
Svoj cieľ zapracoval aj do Koncepcie rozvoja pôdohospodárstva na roky 2013 – 2020, o ktorej má v pondelok rokovať vláda so sociálnymi partnermi a s podnikateľmi.
Na poliach a farmách má podľa koncepcie do siedmich rokov pribudnúť vyše 18 600 nových miest.

Je to reálne, alebo nie?
Dnes tvoria slovenské potraviny necelú polovicu trhu. Na 80 percent by sa mali podľa ministerstva dostať najneskôr do desiatich rokov.
„Opatrenia na dosiahnutie tohto cieľa sa už dnes odvíjajú od intenzívnej komunikácie s obchodnými reťazcami,“ vysvetlil hovorca ministerstva Peter Hajnala.
Obchodníci považujú tento cieľ za ťažko realizovateľný. Predaju slovenských potravín bráni podľa nich hlavne ich nedostatok.
„Naozaj, slovenských potravín je v súčasnosti na Slovenku žalostne málo,“ hovorí viceprezident reťazca CBA Vladimír Kocúrek. Reálnejšie vidia cieľ Jahnátkovho ministerstva farmári.
„Projektované objemy výroby sme v minulosti dosahovali,“ povedal hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec.

Vyššie ceny, nižšia DPH?
Pomôcť farmárom chce ministerstvo aj zvýšením výkupných cien. Ako, však v koncepcii nekonkretizuje.
Podľa Hajnalu však nepôjde o úpravu cien. „Vyvinieme maximálne úsilie, čo najviac sa priblížiť s cenou nákladom na produkciu jednotky prvovýroby,“ spresnil.
Domáce suroviny sú podľa prezidenta Potravinárskej komory Slovenska Daniela Poturnaya už teraz drahšie ako v iných štátoch Únie. „Ak sa ešte zvýšia ceny surovín, ako chce vláda zabezpečiť, aby tieto drahé suroviny odkupovali spracovatelia?,“ pýta sa.
V koncepcii počíta ministerstvo pôdohospodárstva aj s tým, že by sa mohla prehodnotiť možnosť zníženia DPH na všetky alebo aspoň na základné potraviny. Podľa rezortu financií to však v dnešnej situácii nie je možné.
Nižšia DPH len na základné potraviny všeobecnú podporu nemá. Domácim potravinám by podľa Poturnaya pomohlo zníženie DPH na všetky potraviny.

Opäť plánovaná výroba?
V Koncepcii rozvoja pôdohospodárstva na ďalšie roky chýbajú riešenia, ako chce štát ciele dosiahnuť, vraví tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.
„Navrhované podporné opatrenia vrátane legislatívnych a finančných sú v rovine predstáv,“ upozorňuje. Dodal, že chýba aj spôsob, ako chce štát zmerať výsledky.
„Štát sa stále v sektore poľnohospodárstva nevzdal myšlienky centrálneho plánovania,“ reagoval na materiál analytik INESS Ján Dinga.

Zdenka Kollárová

Sme, 23.6.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards