Únia trestá Česko cez eurofondy, naznačil Nečas (Hospodárske noviny)

Ako povedal dňa 7.6.2013 k téme eurofondov Richard Ďurana z INESS, tieto peniaze sa prerozdeľujú od produktívnych k neproduktívnym a deformujú štruktúru hospodárstva.

Únia trestá Česko cez eurofondy, naznačil Nečas (Hospodárske noviny)

Európska komisia trestá „neposlušných“ Európanov prísnejšími podmienkami na čerpanie eurofondov. Politické kritériá namiesto odborných na HNClube naznačil český premiér Petr Nečas. „Narazili sme tvrdo do steny, zastavili nám vyplácanie eurofondov pre niektoré operačné programy. Samozrejme, na papieri je to nejako vysvetlené, ale že tam môžu byť rôzne politické motívy, to je pravda,“ odvetil na otázku, či Česko pri čerpaní európskych peňazí nedopláca na euroskeptické postoje.

Česko totiž patrí s Veľkou Britániou k dvom krajinám, ktoré sa odmietli pripojiť k fiškálnemu paktu. Nečas tiež odmietol zapojenie krajiny do bankovej únie a zdržanlivý je aj k zapojeniu Česka do eurozóny.

Komisia sa voči Nečasovým náznakom ohradila, akýkoľvek politický podtext odmietla. „V Česku sa vyskytli systémové nedostatky, ktoré ohrozovali efektívne využívanie prostriedkov z európskych fondov. Týkali sa najmä verejného obstarávania a nedokonalého fungovania riadiacich a kontrolných systémov verejnej správy,“ napísal Andrej Králik zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Korupčné škandály
Český politológ Petr Just vylučuje, že euroskeptický postoj českej vlády bol pre komisiu kľúčový. „Hlavným dôvodom bola netransparentnosť, korupcia a zvyšovanie cien,“ myslí si. Aj podľa Rada Geista z portálu Euractiv je spolitizovanie eurofondov nepravdepodobné. „Kritériá sú jasne nastavené. Aj nám zastavili niektoré programy a s euroskeptickým postojom to nesúviselo,“ povedal.

Európska komisia v rokoch 2011 a 2012 Česku zastavila čerpanie eurofondov pre podozrenia z netransparentného rozdeľovania peňazí. Škrtla desiatky miliárd na operačné programy doprava, životné prostredie či zdroje na rozvoj regiónov. Najznámejšou sa stala kauza bývalého stredočeského hajtmana Davida Ratha, ktorý je obvinený z poškodzovania záujmov EÚ, prijatia úplatku, podplácania a zvýhodňovania pri verejnom obstarávaní. Počas zadržania pri ňom polícia našla sedem miliónov korún v hotovosti, ďalších desať miliónov objavili v jeho dome.

Návykové eurofondy
Nečas včera tiež varoval, že dlhodobé používanie eurofondov môže pôsobiť ako návyková droga. „Sú to prostriedky, ktoré v ekonomike neboli vytvorené. Dostávame ich navyše, inými slovami, žijeme si trochu nad pomery,“ mieni. Ekonóm SAV Vladimír Baláž kritizuje, keď európske peniaze krivia konkurenciu, napríklad ako dotácia na rekonštrukciu súkromných hotelov.

Kladné efekty investícií do infraštruktúrnych projektov však podľa neho prevažujú nad nevýhodami. Richard Ďurana z inštitútu INESS by eurofondy zrušil na celoeurópskej úrovni. „Tieto peniaze sa prerozdeľujú od produktívnych k neproduktívnym, deformujú štruktúru hospodárstva,“ tvrdí.

Peter Tkačneko

Hospodárske noviny, 7.6.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards