Ďalšie stimuly pôjdu do Púchova či Prakoviec (Sme)

Ako povedal pre denník Sme dňa 5.6.2013 Martin Vlachynský z INESS, nie je jasné, prečo by práve tieto firmy mali dostať zdroje ostatných.

Ďalšie stimuly pôjdu do Púchova či Prakoviec (Sme)

Tento rok chce vláda získať na vyššom zdanení  firiem vyše 250 miliónov eur. To je o tretinu viac ako od svojho nástupu pridelila cez stimuly.

Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom.

Ďalších 33 miliónov eur prisľúbila včera vláda Roberta Fica trom vybraným firmám, aby im pomohla s ich investičnými zámermi. Majú vytvoriť vyše tisíc pracovných miest a preinvestovať 284 miliónov eur.

Najväčšiu časť štátnej pomoci získa Continental Matador Rubber, ktorý chce v rozšírenom závode na výrobu pneumatík v Púchove zamestnať takmer 600 ľudí. Stimuly získali aj Tatravagónka či firma Brovedani.
Je to pre privilegovaných?

Väčšina pomoci je vo forme daňových úľav. Dotáciu v hotovosti dostane len Tatravagónka, napríklad ako príspevok na tvorbu nových miest.

„Stimuly si zaslúžia, keď budú dosahovať hospodárske výsledky. Vtedy môže byť poskytnutá daňová úľava,“ povedal minister hospodárstva Tomáš Malatinský.

Ficova vláda za niečo vyše roka schválila stimuly v hodnote vyše 150 miliónov eur. O sto miliónov viac chce štát tento rok vybrať do rozpočtu vďaka zvýšeniu dane pre firmy na 23 percent.

„Vzniká skupina privilegovaných podnikov, pre ktoré vláda zvýšila dane všetkým ostatným,“ myslí si Miloš Moravčík z KDH.
So stimulmi  ešte nekončia

Nie je jasné, prečo by práve tieto firmy mali dostať zdroje ostatných, hovorí o stimuloch Martin Vlachynský z inštitútu INESS.

Tri firmy, ktoré si tentoraz vláda vybrala, sú dobrou voľbou, myslí si Luboš Sirota z personálnej agentúry McRoy Group. Tieto firmy podľa neho už v minulosti preukázali svoju životaschopnosť, a tak by mohli vytvoriť miesta, ktoré tu zostanú aj dlhšie.

Štát má v pláne poskytnúť  stimuly ešte  pre ďalších pätnásť firiem. Celkovo sa hovorí o vyše štyritisíc nových miestach.

Daniela Krajanová

Sme, 5.6.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards