Menový fond nám ukázal najhoršiu prognózu (Finweb)

Ako povedal pre ekonomický portál Finweb dňa 4.6.2013 Radovan Ďurana z INESS, už dávno vieme, že vláda potrebuje prijímať dodatočné opatrenia, aby dodržala svoj cieľ.

Menový fond nám ukázal najhoršiu prognózu (Finweb)

Rast Slovenska sa má podľa Menového fondu tento rok výrazne zníži.

Misia Medzinárodného menového fondu (MMF) odhaduje rast hrubého domáceho produktu (HDP) pre SR na úrovni 0,6 %. Príčinou je najmä stále slabý domáci dopyt a taktiež slabnúci zahraničný dopyt obchodných partnerov, predovšetkým v Európe.

Informoval o tom dnes minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) spolu s vedúcim misie MMF v SR Jamesom Johnom.   

"Slovensko sa síce aj počas prvého štvrťroka 2013 stále môže tešiť z pozitívnych čiernych čísel, ale zároveň môžem avizovať, že štruktúra rastu nie je veľmi dobrá. Rast je stále ťahaný hlavne exportom a obávame sa prepadu domácej spotreby, čo by malo dopad aj na celkový vývoj v tomto roku. Môžem však dnes vyhlásiť, zrejme s istotou, že aj ministerstvo financií bude revidovať svoj odhad rastu HDP na rok 2013 smerom dolu," avizoval Kažimír.

Aj pri úrovni hospodárskeho rastu, ktorú nám dnes prognózuje MMF, však šéf rezortu financií považuje stále za reálny cieľ zníženia deficitu verejných financií blízko úrovne 3 % HDP. "Tento cieľ stále považujem za dosiahnuteľný," zdôraznil Kažimír.    

Vyjadrenia ministra financií po aktuálnej prognóze Medzinárodného menového fondu potvrdzujú naše obavy z neschopnosti Smeru konsolidovať verejné financie.

Opozičné KDH tvrdí, že Kažimír cúva z cieľa znížiť deficit pod tri percentá. "Pri vyhláseniach vlády o potrebe ďalšieho šetrenia by mali byť ľudia na pozore. Naposledy totiž, keď Smer ohlásil šetrenie, tak to znamenalo zvýšenie daní a desiatky tisíc nových nezamestnaných na úradoch práce. Teraz sa ľudia môžu obávať ďalších nových daní a ďalšieho poklesu životnej úrovne," povedal pre HNonline podpredseda KDH Miloš Moravčík.

Správa MMF neprináša podľa analytika INESS Radovana Ďuranu nič nové. "Už dávno vieme, že vláda potrebuje prijímať dodatočné opatrenia, aby dodržala svoj cieľ." Nakoľko je aktuálna prognóza realistická, sa podľa Tomáša Púchleho z Nadácie F.A.Hayeka ukáže počas letných mesiacov.

Ak by rast spomalil na úroveň predpovedanú MMF, malo by to podľa analytika Slovenskej sporiteľne Martina Baláža negatívny dopad na daňové príjmy, ktoré by mohli byť nižšie o 150 až 200 miliónov eur . Zásadným problémom úsilia vlády je podľa Púchleho spoliehanie sa na príjmovú stránku rozpočtu. "V tejto zložitej situácii už nie je priestor na ďalšie zvyšovanie daní, vláda by mala v prípade potreby siahnuť po dodatočných škrtoch na výdavkovej strane."

MMF podľa Johna odhaduje hospodársky rast na rok 2014 na úrovni okolo 2 % a neskôr v strednodobom horizonte vo výške 3 % až 3,5 %. "Hospodárska integrácia Slovenska do medzinárodných dodávateľských sietí prináša síce pre SR veľké príležitosti, ale zároveň je Slovensko vystavené značným rizikám obchodných šokov," konštatoval predstaviteľ misie MMF na Slovensku.

Finweb, 4.6.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards