Nie je únik ako únik

Vláda sa pustila do ďalšieho boja – tentokrát s daňovými únikmi. Jeho cieľom je zvýšiť príjmy štátnej kasy, a, slovami ministra financií, aj dosiahnutie efektívnej a sociálne spravodlivej fiškálnej konsolidácie. Vláda však v prípade daňových únikov hádže do jedného vreca dva rôzne prípady – daňové podvody a daňovú optimalizáciu.

Nie je únik ako únik

Klasickým daňovým podvodom rozšíreným na Slovensku je podvod s DPH. Na tie doplácame všetci, keďže podvodníci si týmto spôsobom nechávajú od štátu vyplácať odpočet, na ktorý nemajú nárok. V štátnej kase tak ostáva menej peňazí a  zdroje dopĺňajú podnikatelia, resp. občania, ktorí svoje dane platia podľa zákona. Samozrejme, jedná sa o trestnú činnosť, ktorú majú vyšetrovať a postihovať orgány činné v trestnom konaní. Niektoré veľké prípady už úspešne odhalili.

Čosi iné je však presmerovanie svojich zdrojov zo Slovenska do daňových rajov. Ukrývanie zdrojov pochádzajúcich z trestnej činnosti má byť predmetom vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní. V mnohých prípadoch sa však jedná o štandardnú daňovú optimalizáciu, pri ktorej sa podnikateľ podnikajúci vo viacerých krajinách snaží vykázať zisk v krajine s nižším daňovým zaťažením.

Skôr ako kritizovať daňové raje by sa vláda mala zamyslieť, prečo sa niektorí občania snažia zdaňovať svoje príjmy v zahraničí. Nikto z nás neplatí vyššie dane, než aké nám káže zákon, a je nezmyselné pozastavovať sa nad tým, že niektorí majú širšie možnosti či lepšiu znalosť zákonov ako iní.

Slovensko má v súčasnosti najvyššiu sadzbu dane z príjmu právnických osôb vo východnej Európe. Ak firmy platia vyššie dane z príjmu či odvody z dividend bez vyššej pridanej hodnoty, ktorá by pre nich mala zo zdanenia vyplývať, prirodzene stúpa aj ich motivácia presúvať svoje zisky do zahraničia. Vyšším zdanením totiž neprichádzajú len o peniaze, ale najmä o svoju konkurencieschopnosť. Tento problém nevyriešia medzinárodné zmluvy či výmena dát s ďalšími krajinami, ale len nižšia miera zdanenia, ktorá zatraktívni podmienky pre podnikanie a zlepší konkurencieschopnosť našich firiem.
 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards