Vezmú matkám 230 €? O štátne dávky majú prísť aj pracujúci rodičia (Plus jeden deň)

Keď štát zavedie testovanie príjmov poberateľov rodičovských prídavkov, môže ušetriť 110 miliónov eur ročne bez toho, aby z týchto dávok vylúčil rodiny s priemernými a nízkymi príjmami, povedal na margo rodičovských príspevkov dňa 6.5.2013 Radovan Ďurana z INESS.

Vezmú matkám 230 €? O štátne dávky majú prísť aj pracujúci rodičia (Plus jeden deň)

Chystané uťahovanie opaskov v rodinách s deťmi má opäť jasnejšiu podobu. Keďže štátna kasa potrebuje ušetriť pol miliardy eur, vláda chce siahnuť aj na rodičovské príspevky. Podľa najnovších informácií doplatia i mamičky, ktoré pracujú.

Aký vysoký príjem mesačne rodina dosiahne, takú finančnú podporu od štátu môže očakávať. To je základný kľúč, podľa ktorého sa majú od 1. januára 2014 okresať prídavky na deti. V súčasnosti sa vyplácajú v sume 23,10 eura mesačne. Škrtať sa majú aj ďalšie rodinné príspevky.
Stopka pre bohatých

Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny ubezpečuje, že úpravu pocítia len rodiny s nadštandardnými zárobkami. Príjmová hranica, od ktorej by sa mali prídavky na deti znížiť či úplne škrtnúť, však ešte nie je známa. Hovorí sa o rodinách, ktoré berú mesačne viac ako 2 500 eur.

„Je isté, že vysokopríjmové domácnosti nie sú na štátne dávky odkázané. K tejto téme preto prioritne nepristupujeme z pohľadu konsolidácie verejných financií, je to skôr záležitosť adresnosti a sociálnosti celého systému,“ vysvetlil hovorca Michal Stuška.
Škrtnú aj iným

Podľa najnovších informácií škrty pocítia aj rodiny s deťmi do troch rokov, v ktorých mama zároveň pracuje. Zatiaľ nie je jasné, či o peniaze prídu všetky rodiny plošne, alebo len niektoré, pričom v druhom prípade by rozhodol mesačný príjem. Dnes im štát prispieva 230 eurami mesačne, aby im pomohol pokryť náklady na jasle či opatrovateľku.

Túto pomoc využíva asi 1 800 rodičov, na čo štát dáva ročne takmer dva milióny eur. Na druhej strane tieto financie nie sú tým najväčším únikom pre štát, keďže 85 percent sa hradí z eurofondov.
Koľko štát ušetrí?

Vďaka adresnejšiemu vyplácaniu rodinných dávok by mala štátna kasa ušetriť asi 300 miliónov eur ročne. Rezort práce však priznáva, že dokazovanie príjmov rodín bude ťažké. „Nemáme na to informačný systém, budeme to musieť robiť na báze čestných vyhlásení,“ uviedol štátny tajomník Jozef Burian v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu. Presné testovanie príjmov by sa podľa neho mohlo začať do dvoch-troch rokov. Pravdivosť čestných vyhlásení sa bude dať overiť aj spätne, takže toho, kto bude podvádzať, sankcia neminie.
Prídavky maximálne na tri deti?

Jednou z ďalších úvah vlády je odňať rodinné prídavky mnohodetným rodinám. Tieto dávky by sa poskytovali len rodičom, ktorí majú najviac tri deti.

„Do budúcnosti treba povedať – nech sa páči, majte prvé, druhé, tretie dieťa. Budú na to rodinné prídavky, budú príspevky pri narodení prvého, druhého i tretieho dieťaťa. Potom ďalšie dieťa – štvrté – možno tam už bude nejaké významné zníženie rodinných prídavkov alebo už nebudú rodinné prídavky,“ priznal v nedávnej politickej diskusii premiér Robert Fico.
Čo na to odborníci?

Čo si myslíte o škrtaní príspevkov pre rodiny?

Analytik Radovan Ďurana, INESS:
Keď štát zavedie testovanie príjmov poberateľov rodičovských prídavkov, môže ušetriť 110 miliónov eur ročne bez toho, aby z týchto dávok vylúčil rodiny s priemernými a nízkymi príjmami. Navyše zvyšovaním adresnosti a  účelnosti dávok by mohol dosiahnuť úspory až takmer 300 miliónov eur. Pokiaľ ide o úvahu vziať príspevok pracujúcim rodičom, na to neexistuje objektívny ekonomický názor. Treba si uvedomiť, že všetko prebehne celoplošným testovaním skôr, ako zmeny nastanú.

Soňa Holíková, Únia materských centier:
Ak sa majú škrtať príspevky pre rodiny s malými deťmi, ohrozí to strednú vrstvu. Pričom nevedno, či tento krok vyrieši, alebo vylepší štátny rozpočet. Na druhej strane súhlasím s tým, aby sa obmedzili príspevky pre rodiny s nadštandardnými mesačnými príjmami. Aj keď si myslím, že pôjde o veľmi malú skupinu.

Zuzana Kusá, sociologička:
Odobratím rodičovského príspevku štát mieni podporiť pracovnú politiku. Rodičov to bude stáť veľa papierovania a byrokracie, ale pre štát to je spôsob, ako ušetrí. Alarmujúce sú skôr návrhy vziať prídavky mnohopočetným rodinám. To považujem za asociálne voči deťom z týchto rodín.

Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS), opozičný poslanec:
So zvýšením adresnosti v sociálnom systéme súhlasí, pričom za jediné spravodlivé kritérium pri diferencovaní sociálnych dávok pokladá prácu a  aktivitu rodiny. „Musíme sa pozerať na rodinu podľa toho, či pracuje, snaží sa, alebo nie, a podľa toho deliť ľudí,“ uviedol exminister práce v  relácii Slovenského rozhlasu.

Plus jeden deň, 6.5.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards