Koľko by nás stála zimná olympiáda? Možno 300 miliónov, možno miliardu! (Nový Čas)

Vláda má len 3 spôsoby, ako takýto finančne riskantný megaprojekt zafinancovať - 1. zvýšiť dane, 2. ešte viac nás všetkých zadlžiť, 3. zobrať tie peniaze niekde inde (školstvo? zdravotníctvo?). Preto tento nápad považujem za ekonomickú samovraždu, povedal na margo olympiády na Slovensku pre Nový Čas dňa 16.2. 2013 Richard Ďurana z INESS. 

Koľko by nás stála zimná olympiáda? Možno 300 miliónov, možno miliardu! (Nový Čas)

V roku 2022 by sa zimná olympiáda mohla konať aj na Slovensku.

O kandidatúru sa uchádza poľské mesto Krakov, no so slovenskou podporou. U nás by sa tak mohli napríklad konať preteky v zjazdovom či akrobatickom lyžovaní. Nebude to však lacný špás! Ministerstvo školstva a športu ráta s financiami vo výške do 300 miliónov €. Podľa odborníka z inštitútu Iness však môže byť účasť na ZOH pre Slovensko ekonomickou samovraždou!

„Podľa predbežných informácií sa hovorí o vklade Slovenska na úrovni cca 330 miliónov eur. To znamená, že každý jeden Slovák by na usporiadanie olympiády prispel sumou zhruba 60 € (vrátane detí a dôchodcov). Každá štvorčlenná rodina by teda musela zaplatiť 240 €,“ upozorňuje na ekonomické výdavky analytik Iness Richard Ďurana. Celkové náklady na olympiádu spolu s poľskou stranou sa odhadujú na 2 miliardy dolárov. Medzinárodný olympijský výbor prispieva 40 % zo sumy. „V prípade podania žiadosti na MOV zaplatí mesto Krakov vstupný poplatok cca 150-tisíc dolárov, ak postúpi do druhého kola, bude musieť byť zložený poplatok 500-tisíc dolárov, kde by náš podiel bol cca 150-tisíc dolárov.

Ďalšie finančné náklady budú vyčíslené až po prípadnom pridelení kandidatúry mestu Krakov. Odhad nákladov na slovenskej strane je na úrovni 250 - 300 mil. €,“ tvrdí hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák. Podľa analytika z inštitútu Iness sa však za posledných 50 rokov plánovaný rozpočet na ZOH v priemere vždy predražil o 324 %. Pri predpokladaných výdavkoch Slovenska na úrovni zhruba 300 miliónov eur by tak štát nakoniec mohol pri tomto trende zaplatiť za olympiádu asi miliardu eur! Nevidí ani prínos v turistickom ruchu, keďže v bývalých olympijských mestách Lillehamer zbankrotovalo 40 % hotelov a stratu vykazovalo aj hospodárstvo v Salt Lake City. „Vláda má len 3 spôsoby, ako takýto finančne riskantný megaprojekt zafinancovať - 1. zvýšiť dane, 2. ešte viac nás všetkých zadlžiť, 3. zobrať tie peniaze niekde inde (školstvo? zdravotníctvo?). Preto tento nápad považujem za ekonomickú samovraždu,“ domnieva sa analytik Richard Ďurana.

Veronika Ševčíková

Nový čas, 16.2.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards