Ak by štát stopol stimuly, firmy by mohli platiť nižšie dane (Aktuálne.sk)

Za posledných desať rokov rozdalo Slovensko128 investičných stimulov. Daňových poplatníkov to stálo 1,4 miliardy eur a na vytvorenie jedného pracovného miesta sa vynaložilo viac než 30-tisíc eur, vyplýva z analýzy inštitútu INESS, uviedol spravodajský portál Aktuálne.sk dňa 14.2. 2013. 

Ak by štát stopol stimuly, firmy by mohli platiť nižšie dane (Aktuálne.sk)

Ak by slovenské vlády nerozdávali stimuly, mali by dosť peňazí na to, aby znížili daň pre firmy.

Za posledných desať rokov rozdalo Slovensko128 investičných stimulov. Daňových poplatníkov to stálo 1,4 miliardy eur a na vytvorenie jedného pracovného miesta sa vynaložilo viac než 30-tisíc eur, vyplýva z analýzy inštitútu INESS. Najdrahšie nás pritom nová práca vyšla minulý rok, keď náklady na jedno miesto predstavovali až 50-tisíc eur, kým v roku 2002 to bolo necelých 22-tisíc. 

Zrušenie stimulov
 
Analytici inštitútu navrhujú, aby sa namiesto rozdávania stimulov radšej znížili dane pre všetky firmy. V priemere vyjdú investičné stimuly štátny rozpočet okolo 120 miliónov eur ročne. Zrušenie stimulov by umožnilo štátu znížiť daň pre firmy zhruba o jeden percentuálny bod.
 
Príklady zo zahraničia ukazujú, že nahradenie stimulov nižšími sadzbami dane a jednoduchším daňovým systémom vo väčšine prípadov vedie ku zvýšeniu priamych zahraničných investícií“ píše v analýze Martin Vlachynský z INESS. 
Analytik tiež argumentuje, že stimuly poškodzujú ostatné firmy, ktoré musia zo svojich daní prispievať na svojich konkurentov, ktorí dostali pomocnú ruku od štátu. Tiež tvrdí, stimuly deformujú trh.
 
Investičná pomoc vlády
 
Vláda Roberta Fica sa rozhodla pokračovať v prideľovaní stimulov, len so zmenenými podmienkami.
Na druhej strane zvýšila od januára tohto roka dane pre firmy z 19 na 23 percent. To bude pre Slovensko znamenať nielen najvyššiu daň spomedzi krajín V4, ale v celej strednej a východnej Európe. To môže podľa analytikov odradiť zahraničných investorov od príchodu na Slovensko.
 
Vláda plánuje v blízkom čase ponúknuť investičnú pomoc pre 26 firiem, tie by mali na Slovensku vytvoriť približne 4800 pracovných miest. Prioritne bude poskytovať firmám daňové úľavy, no niektoré podniky môžu dostať aj finančnú pomoc.
Minulý rok Ficov kabinet odsúhlasil investičnú pomoc pre desať podnikov. Firmám sa poskytli daňové úľavy v sume približne 120 miliónov eur. Niektoré firmy dostali investičné stimuly aj napriek tomu, že pomoc šla napríklad len na udržanie starých pracovných miest.
 
Stanislava Luppová
 
 
INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards