Dotovaný pracovník vyjde štát na 30-tisíc (Hospodárske noviny)

Príklady zahraničných krajín ukazujú, že nahradenie stimulov nižšími daňami a jednoduchším systémom neohrozuje prílev zahraničných investícií, uviedol pre Hospodárske noviny dňa 13.2. 2013 Richard Ďurana z INESS. 

Dotovaný pracovník vyjde štát na 30-tisíc (Hospodárske noviny)

Jedno pracovné miesto dotované cez investičné stimuly stálo štát približne 30-tisíc eur. K takémuto záveru dospeli analytici INESS po preskúmaní výdavkov štátu na podporu nových či rozširujúcich sa investícií. Za desať rokov takto štát síce pomohol vytvoriť vyše 45-tisíc pracovných miest, avšak cena za ne za vyšplhala na 1,4 miliardy eur.

Ako pritom konštatuje šéf inštitútu Richard Ďurana, takáto suma sa dala využiť aj efektívnejšie. „Príklady zahraničných krajín ukazujú, že nahradenie stimulov nižšími daňami a jednoduchším systémom neohrozuje prílev zahraničných investícií.“

Ohrozenie podnikateľského prostredia?

Samotné dotovanie vybraných investícií tak v konečnom dôsledku podľa neho kriví podnikateľské prostredie. Ako však na druhej strane upozorňuje analytik Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž, problematika prideľovania alebo vzdania sa stimulov je náročnejšia. „Ak by sme nemali investičné stimuly, mohli by sme prilákať nových podnikateľov, napríklad ak by sme zrušili minimálnu mzdu a napríklad by ľuďom mesačne dávali 100 eur mesačne,“ povedal s tým, že je otázkou, či je to presne to, čo chceme.

Zavážia aj vyššie dane

Ideálnym riešením by tak podľa analytika ČSOB Mareka Gabriša bolo, ak by sa takáto podpora biznisu zrušila alebo obmedzila v celej Európskej únii. „Nežijeme však v ideálnom svete.“

Napriek tomu, že investičné stimuly si Slovensko aj naďalej zachová, naša konkurencieschopnosť sa v tomto roku zrejme otrasie. A to pre daňové zmeny. Od tohto roka totiž musia slovenské firmy platiť namiesto 19 percent na daniach z príjmu 23 percent, čo je najviac v regióne.

Marcela Šimková

Hospodárske noviny, 13.2.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards