Hrozí Slovensku osud Liberca?

Zorganizovanie majstrovstiev sveta v klasickom lyžovaní v Liberci v roku 2009 stálo zhruba 84 mil. eur. Tu je rekapitulácia:

Hrozí Slovensku osud Liberca?

„Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo koncem února 2009. Z veřejných zdrojů šly na jeho uspořádání přes dvě miliardy korun - ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů. Šampionát ale zejména kvůli nízké návštěvnosti skončil s dluhy ve výši 108 milionů korun bez penále.“

a nevyhnutná perla:

„Největší položkou ve vyúčtování, které předložil organizační výbor vedení Libereckého kraje, bylo slavnostní zahájení šampionátu. Přišlo na devět milionů korun, přičemž milion korun dostal Leoš Mareš, který byl autorem scénáře zahájení i doprovodných akcí a také je moderoval.“

Vysoká strata bola dôsledkom nízkej návštevnosti a precenenia rôznych marketingových príjmov.

Samozrejme, na začiatku bolo presvedčenie, že šampionát skončí s nulou. Nielenže skončil v strate, dnes sa stal pomníkom velikášstva jeho organizátorov. Novovzniknutý areál zíva prázdnotou:

 

Záber autor článku zaznamenal v sobotu 9.2. 2013 pred obedom: ideálne lyžiarske podmienky, 50 cm snehu na trati, azúro, vonku  - 2 C. Priľahlé prázdne parkovisko je dôkazom, že v celom areáli sa pohybovalo zhruba 20 – 30 ľudí. Areál je pritom predmestím krajského mesta Liberec.

Záber na budovu štadiónu ukazuje jediný obchod s občerstvením v okolí, bol pochopiteľne zavretý:

 

Ako je to možné, keď za vstup do areálu sa neplatí?

Lyžiarsky areál nevznikol z „vôle spotrebiteľa“, nevznikol ani za účelom zisku, ani nebol postavený na rozvoji trás, kam bežkári chodili roky pred tým. Bol centrálne naplánovaný (lyžiarskym zväzom, mestom, štátom). Trasy boli navrhnuté na majstrovstvá sveta, pre špičkových športovcov. Prudké stúpania aj klesania. Pre rekreačných športovcov, ktorí majú radi zimnú turistiku, absolútne nezaujímavé miesto. Dalo by sa povedať, že areál je „zimnou posilňovňou vrcholových športovcov“.

Posledným dôvodom nízkeho záujmu je blízkosť konkurencie. 15 min cesty autom odtiaľ je viac ako 180 km tratí v Jizerských horách, ktoré navštívi ročne 600 tisíc lyžiarov. Trate prevádzkuje neziskové združenie založené obcou, zhruba tretinu zdrojov poskytuje verejný sektor, zvyšok súkromní darcovia, alebo ostatné výnosy areálu.

Poučenie pre Slovensko (v súvislosti s avizovanou olympiádou)?

Neplatí rovnica nový areál = turistický ruch. Skôr naopak. Nový areál sa obyčajne rovná nový dlh. Ak má dôjsť k novým investíciám z verejných zdrojov, mali by smerovať do rozvoja existujúcich areálov, ktorých história je dostatočným dôkazom záujmu turistov. Nové štadióny by mohli skončiť ako Liberec.

 

 

 

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards