Enel vysvetľuje, že Mochovce meškajú pre Fukušimu (SME)

Podľa Martina Vlachynského z INESS, ak sa štát hrá na podnikateľa, automaticky zaťahuje celú spoločnosť do rizika straty, čo je nebezpečné zvlášť v prípade takých drahých a neistých projektov, ako sú jadrové elektrárne. Ako uviedol pre denník SME dňa 30.1. 2013, ideálnym riešeným by bolo prenechanie celého rizika na investorovi, ktorý dokáže lepšie vyhodnotiť, či sa mu takáto dlhodobá investícia oplatí alebo nie. 

Enel vysvetľuje, že Mochovce meškajú pre Fukušimu (SME)

Štát neuvidí dividendy zo Slovenských elektrární v roku 2016, ale až o dva roky neskôr. Dovtedy by mali totiž ísť dividendy na dostavbu Mochoviec.

Atómku zastrešujú Slovenské elektrárne, o peniaze z dividend príde Enel ako ich 66-¬percentný vlastník a štát ako 34–percentný majiteľ.

Nové atómové bloky sa predražia, z pôvodných 2,8 miliardy na 3,7 miliardy eur. Tak prezentoval plány talianskeho investora elektrárne, spoločnosti Enel, minister hospodárstva Tomáš Malatinský.
 
Jeho 3,7–miliardový odhad za dostavbu je takmer o 100 miliónov eur vyšší ako ten, čo nedávno avizoval premiér Robert Fico.
 
Malatinský tvrdí, že na to, aby odklepol ďalšie peniaze na Mochovce, chce od Enelu aj záruky, že atómku dostavia načas.
Spolu s dodatočnými peniazmi na dostavbu sa totiž odďaľuje aj jej termín dokončenia. Posledný blok má byť hotový v roku 2015. Pôvodným termínom bol rok 2013.
 
„Zatiaľ, keď nemáme garancie, že sa to skutočne dostavia a že tá suma je opodstatnená, nie sme pripravení ju odsúhlasiť,“ povedal Malatinský. Aké garancie má na mysli, nespresnil.
 
Kažimír vidí pokuty
 
Minister financií Peter Kažimír si vie predstaviť dostavbu Mochoviec aj s pomocou pokút.
 
"Kľúčové je stanoviť podmienky, možno aj formou pokút. Hlavným investorom je Enel, tam sa treba pýtať, prečo meškáme a prečo má dostavba stáť o stovky miliónov eur viac,“ povedal Kažimír.
 
Exminister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) pripomína, že dostavba Mochoviec je záväzok, ktorý dali Taliani ešte pri privatizácii elektrární. Podľa toho majú jediný záväzok: dostavať atómku.
 
„Otázka je kedy. Neviem, či štát dokáže pritlačiť na firmu, v ktorej vlastní minoritný podiel, aby dala vymožiteľnú garanciu,“ hovorí Miškov.
 
Slovenské elektrárne pod vedením Enelu včera zopakovali, že za sklzom je aj katastrofa vo Fukušime a následné záťažové testy, ktoré si vyžiadali ďalšie náklady.
 
Riziko má niesť investor
 
Malatinský tvrdí, že sa chystá s Talianmi rokovať. Už začiatkom februára chce Enel riešiť nový harmonogram na valnom zhromaždení elektrární.
 
„Prehlasovať ich nevieme, ale stanovy sú urobené tak, že náš súhlas je potrebný,“ opisuje možnosti štátu minister.
„Ak sa štát hrá na podnikateľa, automaticky zaťahuje celú spoločnosť do rizika straty, čo je nebezpečné zvlášť v prípade takých drahých a neistých projektov, ako sú jadrové elektrárne,“ zhodnotil analytik INESS Martin Vlachynský.
 
Aj do budúcnosti by podľa neho bolo ideálne, aby celé riziko niesol iba súkromný investor, ktorý vie lepšie vyhodnotiť, či sa mu investícia oplatí alebo nie.
 
Daniela Krajanová 
 
 
INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards