Nech bože dá, veď my na to máme! (.týždeň)

Dňa 2.2. 2013 vyšiel Jurajovi Karpišovi z INESS autorský článok v časopise .týždeň na tému verejné financie.

Nech bože dá, veď my na to máme! (.týždeň)

Estónsky minister financií Jürgen Ligi minulý týždeň slovenským novinárom povedal, že by nechcel, aby Estónsko dopadlo ako Slovensko. Vie veľmi dobre, o čom hovorí. Na Slovensko ho INESS pozval ešte v apríli 2011. Boli sme zdesení z toho, ako tu celé politické spektrum ignoruje gorilu v slovenských verejných financiách. Prerastené, vzhľadom na silu pokrízovej ekonomiky neudržateľné verejné výdavky. Dúfali sme, že príklad razantného a úspešného estónskeho prístupu k omnoho desivejšiemu prepadu hospodárstva, než sme zažili my (v krízovom roku Estónsku HDP medziročne klesol o 18%), slovenských politikov inšpiruje. A že to, čo treba, spravia predtým, než ich k tomu donúti hroziaca ekonomická katastrofa. Nestalo sa. Jeho rady a konkrétne príklady z  krajiny porovnateľnej Slovensku nepadli na úrodnú pôdu. Vtedajšia opozícia považovala Estónsko za zlyhaný model, „kde sa dotkli sociálneho štandardu ľudí“. Koalícia bola presvedčená, že šetríme dosť a viac už netreba. Pomýlený prístup súdenia veľkosti slovenského štátu na základe medzinárodných porovnaní pomeru výdavkov k  HDP iluzórne nafúknutému nezdaniteľnými zahraničnými ziskami bol výbornou výhovorkou.

Estónska nezamestnanosť klesla z 18,5% v roku 2010 už pod 10%. U nás, v krajine „sociálnych štandardov“, nemá prácu už takmer 15% ľudí. Štátny dlh Slovenska odvtedy narástol o 10%  HDP na vyše 50% HDP. Len samotný nárast  nášho dlhu je väčší ako celkový estónsky štátny dlh.

Ani nepriaznivý ekonomický vývoj na Slovensku neznamená, že tunajší politici nemôžu ďalej snívať. Pár dní po tom, ako vstúpili do platnosti významné zvýšenia daní a odvodov, vďaka ktorým sa veľa firiem zavrie alebo odsťahuje a mnoho ľudí príde o prácu, nám čerstvo rozkorčuľovaný premiér vo svojom blogovom videu priamo z ľadu bratislavského zimného štadióna oznamuje ďalšie potenciálne masívne výdavky. Tie majú podporiť naozaj dôkladne vybrané stavebné firmy,  hoteliérov a vôbec našu hrdosť. Premiér chce zimnú olympiádu v roku 2022. Za približne 330 našich miliónov. Ak použijeme koeficient plánov vs. reálnych nákladov v ostatných krajinách, ktoré sa z olympijského snívania zobudili v minulosti, tak skôr 1,4 mld. eur. Vraj aj opoziční kritici, ktorí kedysi kritizovali i nádherný vynovený bratislavský  štadión tu vraj „jačia na hokeji a možno spievajú so Stingom“.

Ktovie, či argument o  spievajúcich alebo na hokejových tribúnach vyvádzajúcich politikoch presvedčil aj nezamestnanú slobodnú matku zo Zvolena, ktorá lístky na toto blbnutie politikov a iných, čo halu využívajú, dotuje. Aj vďaka takmer 100 miliónom eur na bratislavský zimný štadión dnes totiž platí napríklad vyššiu DPHáčku. To či zimnú olympiádu chce aj ľud sa môžeme dozvedieť veľmi ľahko. Stačí nechať hlasovať platenými SMSkami. Na štvorčlennú rodinu by jedno „áno“ aj pri nerealistickom predpoklade nenavyšovania odhadovaných nákladov stálo asi 240 eur.  No premiér perly ducha ako „Slovensko na to nemá“ nemieni počúvať: „Slovensko na to má, podľa mňa.“

Čo slovenský štát má určite, je deficit 3,3 mld. eur. O deň neskôr, ako si bol premiér zakorčuľovať, začal zvoniť na ministerstve financií budík. Inštitút finančnej politiky znížil odhad rastu slovenskej ekonomiky v roku 2013 o takmer polovicu na 1,2%. Schválený rozpočet sa tak nepríjemne rýchlo zmenil  na  dokument postavený na nepodloženom optimizme. Bude to na prebudenie stačiť?

.juraj Karpiš

INESS

.týždeň, 2.2. 2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards