Bločky ako žreby (Plus 7 dní)

Veľmi by ma zaujímalo, či Taiwan má odhad, o koľko by poklesli daňové príjmy, keby lotériu zrušili. Predpokladám, že minimálne. Netrúfam si odhadnúť, ako by na lotériu zareagovali Slováci. Nie je ani jasné, aké vysoké by boli ceny lotérie, komentoval bločkovú lotériu pre Plus 7 dní dňa 20.12. 2012 Radovan Ďurana z INESS. 

Bločky ako žreby (Plus 7 dní)

Ministerstvo financií zvažuje zlepšenie výberu daní pomocou bločkovej lotérie, aká už roky funguje na Taiwane Predstavitelia Smeru opakovane zdôrazňujú, že štát začne klásť väčší dôraz na vyberanie daní. Prednedávnom minister financií Peter Kažimír vypustil do obehu informáciu, že jednou z možností, ako zvýšiť výber daní, by mohla byť aj bločková lotéria. Táto štátom organizovaná lotéria viac ako šesťdesiat rokov úspešne funguje na Taiwane. Slovenské ministerstvo financií sa tejto téme venuje už niekoľko mesiacov, zatiaľ však bez prezentovania zjavných a hmatateľných výsledkov.

Chlieb a hry: "Obyvatelia Taiwanu milujú lotérie a hry všetkého druhu, táto bločková lotéria má už dlhé roky veľký úspech. Zaviedli sme ju v roku 1951. Prvotným cieľom bolo okrem zefektívnenia daňového systému a zabránenia daňovým únikom aj zjednotenie všetkých tlačív bločkov a faktúr. Hneď po prvom roku od zavedenia lotérie stúpol výber daní o 75 percent," hovorí zástupkyňa generálneho riaditeľa Daňovej agentúry taiwanského ministerstva financií Cu-mei Hsu. Princíp taiwanskej bločkovej lotérie je jednoduchý. Základným predpokladom, ako sa dostať do žrebovania a mať šancu na výhru, je nakúpiť v akomkoľvek obchode a vypýtať si bloček. Zákazník motivovaný potenciálnou výhrou v lotérii má teda dôvod vyžiadať si doklad o nákupe. Predajca doklad o nákupe vystaví a takto oficiálne prizná príjem, ktorý je predmetom zdanenia.

"Každý doklad o kúpe je označený unikátnym sériovým číslom.

To sa skladá z kombinácie dvoch písmen latinskej abecedy a kombinácie ôsmich číslic. V jednej skupine teda existuje sto miliónov unikátnych sériových čísel. Bločky sa tlačia v štátnej tlačiarni cenín a ich sériové čísla vydáva daňová agentúra. Pred zadaním do tlače rozdelí tlačiareň cenín čísla na rôzne druhy faktúr a bločkov. Podnikatelia si potom nakúpia potrebný počet blokov. Existujú bločky s dvoma kópiami aj s tromi kópiami.

Balík päťdesiatich kusov dvojitých bločkov stojí pätnásť nových taiwanských dolárov (NTD), balík trojitých bločkov osemnásť," dodáva Cu-mei Hsu. Jedno euro sa vymieňa približne za 37 NTD.

Žrebovanie taiwanskej lotérie sa koná v televízii vždy dvadsiaty piaty deň v nepárnych mesiacoch. Na výhry idú podľa zákona tri percentá z ročného objemu vybratých daní zo zisku obchodných spoločností.

Dvojitá kontrola: Bločky s unikátnym sériovým číslom sa na Taiwane používajú od roku 1986 aj na evidenciu dane z pridanej hodnoty. Od roku 2006 zaviedlo tamojšie ministerstvo financií aj elektronické bločky. Zákazníci dostanú elektronický doklad o nákupe a informácia o jeho sériovom čísle ide automaticky do databázy spravovanej dátovým centrom ministerstva financií.

Ročne sa na Taiwane vytlačí približne 11,5 miliardy faktúr.

Iniciatíva za používanie elektronických faktúr má aj ekologický cieľ. Ministerstvo vyrátalo, že pri nahradení ôsmich miliárd papierových bločkov ich elektronickou verziou sa zachráni 80-tisíc stromov.

"Jednotné daňové doklady sú dôležitým nástrojom pri krížovej kontrole dát o predajoch a nákupoch. V našej krajine máme päť národných daňových správcov zodpovedných za výber daní. Každé dva mesiace musia taiwanské podnikateľské subjekty vyplniť formulár na daňové vratky. Ich údaje vychádzajú z faktúr a bločkov, ktoré vystavili alebo dostali vystavené za toto obdobie. Tento formulár zasielajú do dátového centra, kde sa sústreďujú údaje od predajcov aj od kupujúcich. Dátové centrum urobí krížovú kontrolu a ak údaje od predajcu a zákazníka nesedia, posiela informáciu o problémových dátach daňovej agentúre. Tá potom vykoná kontrolu," vysvetľuje fungovanie systému Cu-mei Hsu. Taiwanský systém jednotných faktúr tak dokáže veľmi rýchlo identifikovať problémové daňové subjekty. Aj tento systém sa však pokúšajú oklamať. "Z času na čas sa objavujú falošné spoločnosti, ktoré pracujú s falošnými blokmi.

Je to nelegálne a štát takéto konanie postihuje," dodáva Kuen-jown Lain z tlačiarne cenín ministerstva financií Taiwanu.

Pokusy: Bločkovú lotériu sa pokúsilo zaviesť niekoľko krajín sveta. Po rozumy si na Taiwane boli odborníci z Kórey, Vietnamu i Číny. Všetko však bolo márne, úspešný pokus nenapodobnili.

Najnovšie má tieto ambície slovenský minister financií.

Podľa kuloárnych informácií sa mali uskutočniť rokovania s taiwanskými expertmi. Zaujímalo nás, ako by mala vyzerať bločková lotéria v slovenských podmienkach a v akom štádiu prípravy je projekt. Odpoveď z ministerstva však nedáva veľa nádejí, že by sa lotériu podarilo realizovať. "Minister financií Peter Kažimír sa pred niekoľkými mesiacmi vyjadril, že ministerstvo financií plánuje takzvanú lotériu bločkov. Jej cieľom je potlačenie sivej ekonomiky. Malo by to motivovať ľudí, aby si za zaplatený tovar alebo službu vypýtali doklad. V prípade, ak doklad nie je vystavený, ten-ktorý podnikateľ sa vyhýba plateniu daní. Ministerstvo financií v súčasnosti analyzuje možnosti zavedenia žrebovania pokladničných dokladov vyhotovených elektronickou registračnou pokladnicou. O konkrétnom spôsobe realizácie takejto lotérie ešte nie je rozhodnuté," píše sa veľmi neurčito v odpovedi z tlačového odboru ministerstva financií. Ministerskí úradníci nezabudli dodať aj objavný fakt: "V súvislosti s úspešnou takzvanou bločkovou lotériou na Taiwane si dovoľujeme uviesť, že všetky pokladnice sú pripojené na internet, vďaka čomu majú informácie o všetkých pokladničných bločkoch online."

O úspešnosti lotérie má pochybnosti aj ekonomický analytik Radovan Ďurana z inštitútu INESS. "Veľmi by ma zaujímalo, či Taiwan má odhad, o koľko by poklesli daňové príjmy, keby lotériu zrušili. Predpokladám, že minimálne. Netrúfam si odhadnúť, ako by na lotériu zareagovali Slováci. Nie je ani jasné, aké vysoké by boli ceny lotérie. Bohužiaľ, nepodarilo sa mi zistiť, koľko percent nákupov Slovákov je už dnes s bločkom. Predpokladám však, že vysoké, pokiaľ ide o nákupy v reťazcoch, platby za energie či pohonné hmoty. Z toho mi vychádza, že aj keby boli Slováci ochotní odkladať si bločky s minimálnou šancou na výhru, reálny dosah na vyšší výber dane z pridanej hodnoty pravdepodobne nebude významný."

Na nedávnom sneme Smeru premiér Robert Fico povedal, že aj jemu istá stavebná firma ponúkala možnosť zaplatiť za práce v hotovosti bez bloku. Znamená to o dvadsať percent nižšiu cenu pre zákazníka a nezdanený príjem pre predajcu.

Na Taiwane majú sedemnásťpercentnú daň z príjmu a iba päťpercentnú daň z pridanej hodnoty. Napriek tomu výber daní po zavedení lotérie stúpol o 75 percent. Možno by stálo za pokus odhadnúť, o koľko by sa zvýšil výber dane z pridanej hodnoty u nás, ak je dvadsaťpercentná a je pomerne bežný fakt, že remeselníci a ich zákazníci bločky v snahe ušetriť ignorujú.

Nehovoriac už o únikoch pri takzvaných karuselových podvodoch s vratkami DPH, kde by krížová kontrola mohla byť pomerne efektívny nástroj na ich odhaľovanie.

Fico o daniach Smer musí podľa Roberta Fica v roku 2013 prikročiť k ráznym opatreniam na zvýšenie výberu daní. "Na jednej strane potrebujeme zvyšovať dane a na strane druhej štát nie je dostatočne efektívny pri vyberaní daní. Nebojíme sa podvádzať štát a prevláda atmosféra, že je normálne vyhýbať sa plateniu daní," povedal Robert Fico a dodal, že na Slovensku nikto nechce platiť dane. "Ale musia sa platiť, inak štát neprežije. Zbytočne budeme škrtať, keď na druhej strane štát nie je efektívny," doplnil. S výberom daní a ciel by podľa avizovaných informácií mali pomáhať aj kontrolóri finančnej správy.

Anka Lučaiová

Plus 7 dní, 20.12. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards