Koľko sa dá ušetriť na sociálnych dávkach (SME)

Inštitút INESS vo svojej štúdii vyrátal, že vláda by mohla na sociálnych dávkach ušetriť až 290 miliónov eur. Na porovnanie, zvýšenie odvodových stropov má priniesť štátu o rok 125 miliónov eur, vyššie zdanenie lepšie zarábajúcich ľudí zhruba 50 milionov eur, podobnú sumu majú priniesť vyššie odvody pre živnostníkov, informoval denník SME dňa 18.10. 2012. 

Koľko sa dá ušetriť na sociálnych dávkach  (SME)

Ak by sociálne dávky škrtal inštitút INESS, štátu by ušetril 290 miliónov eur.

Smer po voľbách avizoval, že sa pozrie bližšie na adresnosť sociálnych dávok. Znížil strop na dávku v nezamestnanosti na úroveň priemernej mzdy. Ďalšie šetrenie v dávkach vláda zatiaľ neurobila.

Aký je priestor

Inštitút INESS vo svojej štúdii vyrátal, že vláda by mohla na sociálnych dávkach ušetriť až 290 miliónov eur.

Na porovnanie, zvýšenie odvodových stropov má priniesť štátu o rok 125 miliónov eur, vyššie zdanenie lepšie zarábajúcich ľudí zhruba 50 milionov eur, podobnú sumu majú priniesť vyššie odvody pre živnostníkov.

INESS k vypočítanej úspore dospel tak, že by sa zvýšila adresnosť pri ich poberaní, niektoré príspevky by sa úplne zrušili.

Prídavky na deti by sa napríklad obmedzili vekom dieťaťa 19 rokov.

Nárok na prídavky by mali iba rodiny s deťmi do príjmovej hranice 2,4­násobku životného minima. Úspora pre štát by bola 130 miliónov eur.

Výškou príjmu rodiny by sa limitoval aj nárok na rodičovský príspevok. Ak by sa ušetrilo 30 percent celkových zdrojov vyplácaných na túto dávku, vláda by ušetrila sto miliónov eur.

Ak by sa zrušil príplatok pri narodení dieťaťa, vláda by ušetrila 35 miliónov eur. Ak by sa vyplácal len na prvé dieťa, štát by ušetril minimálne polovicu z tejto sumy.

Možno o rok

Ministerstvo financií sa chce pozrieť bližšie na sociálne dávky v budúcom roku.

Jedna z úvah je, že by sa obmedzili dávky horným desiatim percentám zarábajúcich. Pri trojčlennej rodine to vychádza na disponibilný príjem od 1700 eur vyššie.

Marianna Onuferová

SME, 18.10. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards