Malatinského opäť kritizujú iní ministri, teraz za dotácie (SME)

Ako uviedol Martin Vlachynský z INESS na dotácie konkrétnym firmám sa cez dane a odvody vyzbierajú ostatní. Stanovenie takých či onakých pravidiel je len odvádzaním pozornosti od tohto faktu.

Malatinského opäť kritizujú iní ministri, teraz za dotácie (SME)

Zmeny v dotovaní baníctva či firiem má minister hospodárstva prepracovať alebo ich ani vôbec nepredkladať, navrhli jeho kolegovia.

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský (nominant Smeru) chce zmeniť systém dotácií vo svojom rezorte. Aj teraz, podobne ako keď navrhol rozdeliť firmám stimuly za vyše 120 miliónov eur, naráža na výhrady ministerských kolegov.

Rezort financií vedený Petrom Kažimírom (Smer) Malatinskému pripomenul, že do budúcna nemá vyčlenených dosť peňazí ani na dotácie z dnešného dotačného systému. Nový systém pritom navrhol rozšíriť aj o podporu pre výskum, vývoj a inovácie.

 „Nepovažujeme zavedenie nového dotačného titulu za opodstatnené, pokiaľ nie sú rozpočtovo zabezpečené,“ píše rezort v pripomienkach.

Načo rýchlo nový zákon?

Peniaze navyše netreba, tvrdí hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič. V materiáli, ktorý predložil rezort hospodárstva, sa však píše, že návrh zakladá zvýšené nároky na verejné financie. Vyčíslil ich na 300­-tisíc eur v roku 2014, na takú istú sumu aj o rok neskôr.

Ministerstvo financií žiada návrh prepracovať a predložiť opäť na pripomienkovanie.

Rezort spravodlivosti by zmeny v dotáciách vynechal úplne. Upozornil, že sa celý zákon o dotáciách menil len pred rokom.

„Problémy, na ktoré chce predkladateľ reagovať, nie sú také početné a závažné, aby odôvodnili spracovanie nového predpisu,“ píše rezort v pripomienkach, ktoré nepovažuje za zásadné.

K návrhu sa nahromadilo spolu 176 výhrad. Kolegovia Malatinskému vyčítajú, že nie je jasné, podľa čoho má presne nedefinovaná komisia posudzovať, komu dotáciu dať a komu nie a ako sa zabezpečí jej nestrannosť. Problémom je aj skracovanie lehôt na vypracovanie žiadostí o dotáciu.

Zložia sa všetci

Hoci má návrh zákona budúci týždeň prerokovať tripartita, oslovené zamestnávateľské zväzy ani OZ KOVO si jeho návrh ešte riadne nepreštudovali.

Viac peňazí pre výskum a vývoj by uvítal Milan Gregor z výskumného inštitútu Ceit. Nadnárodné koncerny s veľkými rozpočtami na výskum treba podľa neho motivovať, aby ho robili aj u nás.

„Slovensko dáva 0,7 percenta hrubého domáceho produktu na výskum,“ hovorí Gregor. Priemer Únie je pritom dvojnásobok.

Analytik INESS Martin Vlachynský hovorí, že na dotácie konkrétnym firmám sa cez dane a odvody vyzbierajú ostatní. „Stanovenie takých či onakých pravidiel je len odvádzaním pozornosti od tohto faktu,“ dodáva.

Daniela Krajanová

SME, 22.10. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards