Fico hrozí zastavením predaja SPP (Hospodárske noviny)

Pre SPP je sektor domácností stratový, keďže regulátor do výpočtov nezahŕňa niektoré položky, ktoré SPP priraďuje do nákladov na obsluhu tohto segmentu. Udržiavanie umelo nízkych cien je pre vládu pomerne pohodlný spôsob, ako prenášať sociálnu politiku na súkromnú firmu,  vysvetľoval pre Hospodárske noviny dňa 17.10. 2012 Martin Vlachynský z INESS.

Fico hrozí zastavením predaja SPP (Hospodárske noviny)

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) vážne zasiahol do predaja 49-percentného podielu jednej z najziskovejších firiem u nás – Slovenského plynárenského priemyslu, českému Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH). V ňom pôsobia najvplyvnejší český finančník Petr Kellner, Daniel Křetínský a skupina J and T. Pre Fica sa zámienkou stali dva nové návrhy podniku na zdraženie plynu o 18-, respektíve 25 percent pre domácnosti.

„Oznamujem nemeckým a francúzskym akcionárom, že do zajtra 10.00 h chcem mať písomné vyjadrenie, že sťahujú akékoľvek návrhy na zvyšovanie cien plynu pre domácnosti,“ povedal včera Fico.

V opačnom prípade dnes vláda nebude rokovať o súhlase s prevodom menšinového podielu nemeckého akcionára E.ON a francúzskeho Gaz de France na EPH. Český záujemca nechcel najnovšie premiérove vyhlásenia komentovať.

Hovorca rezortu hospodárstva Stanislav Jurikovič potvrdil, že takéto návrhy ministerstvo dostalo. „Nestotožňujeme sa so zvyšovaním cien a na valnom zhromaždení, kde má štát väčšinu, tieto návrhy nepodporíme.“ Plynári tvrdia, že využili zákonné právo podávať takéto návrhy. Či od požiadavky odstúpia, komentovať nechceli.

SPP žiada o zvyšovanie cien pravidelne. Naposledy stúpli o 5,5 percenta v januári tohto roka. Vzápätí približne o rovnaké percento klesli.

Štát sa pri predaji podielu pokúša o posilnenie svojho postavenia v SPP. Podľa Jurikoviča sa to vláde podarilo v novej akcionárskej zmluve s EPH. Mala by napríklad garantovať, že nový menšinový vlastník bude predkladať návrhy na zvyšovanie cien až po ich prerokovaní so štátom. Fico však včera tvrdil, že o kúpu podielu najnovšie prejavili záujem aj spoločnosti z finančného sektora. „Skôr sú to záujemcovia, ktorí majú záujem predovšetkým o eustream (táto akciovka je dcérou SPP – pozn. red),“ povedal Fico. Podľa informácií HN mala takýto záujem v minulosti aj poisťovňa Allianz. Aktuálne však ďalšie návrhy na kúpu podielu v SPP vo vláde nie sú, informoval HN rezort hospodárstva.

Poslanec parlamentu a exminister hospodárstva Juraj Miškov si kladie otázku o zmysle Ficovho postupu. „Prečo nevyužijú možnosť zablokovať cenové návrhy Predstavenstva SPP na valnom zhromaždení, ktorú si v posledných mesiacoch zabezpečili novelou Obchodného zákonníka?“ Fico svoj postup odôvodňuje arogantnosťou nemeckých a francúzskych akcionárov, ktorou je podľa neho zvyšovanie cien o štvrtinu v čase konsolidácie verejných financií.

Dôvody na zdraženie sú

Analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský rozumie požiadavke SPP zvyšovať ceny plynu pre domácnosti. „Pre SPP je sektor domácností stratový, keďže regulátor do výpočtov nezahŕňa niektoré položky, ktoré SPP priraďuje do nákladov na obsluhu tohto segmentu. Udržiavanie umelo nízkych cien je pre vládu pomerne pohodlný spôsob, ako prenášať sociálnu politiku na súkromnú firmu.“

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý má právomoc rozhodovať o tom, či je požiadavka na zvýšenie cien odôvodnená, najnovšiu požiadavku SPP komentovať nechcel.

Štát na kúpu nemá

Ak plynári návrhy stiahnu, vláda dnes opätovne prerokuje informatívnu správu o predaji 49-percentného podielu SPP, ktorú vypracovalo ministerstvo hospodárstva. Malatinského rezort vláde odporúča, aby nevyužila predkupné právo na získanie podielu od Francúzov a Nemcov. Podľa rezortu by to bolo pre štát nevýhodné a drahé. Ministerstvo, naopak, odporúča vstúpiť do rokovaní s českou spoločnosťou EPH. Vláda môže prípadne EPH označiť za nekvalifikovaného uchádzača. Ministerstvo už pritom s EPH vyrokovalo predbežné podmienky novej akcionárskej zmluvy. Podľa Jurikoviča posilňuje postavenie štátu v SPP. Opačný názor na vyrokované podmienky má analytik Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Peter Marčan. Podľa neho sa do akcionárskej zmluvy dostalo iba to, čo už dnes dokáže garantovať legislatíva alebo Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.

Erik Kapsdorfer

Hospodárske noviny, 17.10. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards