Obmedzením dávok podľa príjmu by štát ušetril 300 miliónov (SME)

Zavedením testovania príjmov poberateľov je možné vo výdavkoch na prídavok na dieťa ušetriť 110 miliónov eur ročne bez toho, aby boli z poberania prídavkov vylúčené rodiny s priemernými a nízkymi príjmami, uviedol Richard Ďurana z INESS na margo možnosti znižovania výdavkov v štátnom rozpočte pre agentúru SITA dňa 15.10. 2012.

Obmedzením dávok podľa príjmu by štát ušetril 300 miliónov (SME)

Zrušenie prídavkov na vysokoškolákov by ušetrilo 30 miliónov eur, dávku dostáva viac ako 100-tisíc študentov na univerzitách.

Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) navrhuje, aby prídavky na deti nedostávali rodiny s príjmom nad hranicou 2,4-násobku životného minima.

Pri trojčlennej rodine s jedným dieťaťom by išlo o hranicu 1 006 eur a štvorčlenná rodina s dvoma deťmi by nemala nárok na prídavky pri príjme nad 1 219 eur.

Prídavok na dieťa by tak úrady práce a sociálnych vecí prestali vyplácať na približne 400 tisíc detí z celkového počtu 1,15 milióna detí.

"Toto opatrenie by sa najviac dotklo malých rodín s vyšším príjmom, teda trojčlenných a štvorčlenným rodín, v ktorých by stratilo nárok približne 40 až 50 percent poberateľov," uvádza inštitút.

Dopad by bol podľa inštitútu nižší u päť a viacčlenných rodín, pri ktorých by stratilo nárok na prídavok približne 15 % jeho poberateľov.

Ušetria milióny

Zvýšením adresnosti poskytovaných dávok je pritom podľa štúdie Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) možné ušetriť stovky miliónov eur.

"Zavedením testovania príjmov poberateľov je možné vo výdavkoch na prídavok na dieťa ušetriť 110 miliónov eur ročne bez toho, aby boli z poberania prídavkov vylúčené rodiny s priemernými a nízkymi príjmami," uviedol riaditeľ inštitútu Richard Ďurana.

Autori štúdie pri stanovovaní príjmovej hranice poberania prídavku na dieťa vychádzali zo skúseností v zahraničí, predovšetkým v nám kultúrne a ekonomicky blízkej Českej republike, kde adresnosť poskytovania tejto dávky umožnila dosiahnuť 40-percentné úspory vo výdavkoch na tento účel pri súčasnom zachovaní solidárnej funkcie týchto výdavkov.

"Na rozdiel od súčasného zvyšovania daní a odvodov, zvyšovanie adresnosti poskytovaných dávok sa nedotkne nezamestnaných, občanov s nízkymi príjmami, či dôchodcov," tvrdí inštitút.

Ako ďalej uvádza, suma 110 miliónov eur ušetrených na neefektívne poskytovaných prídavkoch na dieťa je suma porovnateľná so 123 miliónov eur, ktoré chce štát získať zavedením sociálnych odvodov na dohody.

SITA

SME, Pravda, TA3, 15.10. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards