Kraje sľúbili Ficovi, že si do rezervy ušetria 38 miliónov (SME)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS hospodárenie samospráv do určitej miery obmedzuje aj dlhová brzda. Ako uviedol pre denník SME dňa 12.10. 2012, nerozumiem, prečo im chce vláda hovoriť, kde a koľko majú šetriť.

Kraje sľúbili Ficovi, že si do rezervy ušetria 38 miliónov (SME)

Návrh rozpočtu ráta s tým, že rezervu na horšie časy si vytvorí aj samospráva. S krajmi sa premiér Fico dohodol.

Predsedovia ôsmich samosprávnych krajov sľúbili premiérovi Robertovi Ficovi, že v budúcom roku ušetria na výdavkoch 38 miliónov eur.

Má to byť ich príspevok k zámeru vlády znížiť deficit verejnej sféry pod tri percentá HDP.

„Ide len o požiadavku, aby sa kraje v rozpočte na rok 2013 správali obozretne a vytvárali si rezervu pre rôzne krízové situácie,“ vysvetlil premiér.

Pravdepodobnosť úspešnosti Ficovej požiadavky zvyšuje to, že sedem z ôsmich krajov riadia nominanti Smeru.

„Opatrenia, ktoré budeme musieť prijať, nebudú jednoduché, niekedy budú bolestivé, ale chápeme ich ako nevyhnutné kroky, ktoré musíme urobiť," povedal župan Trnavského kraja Tibor Mikuš. O aké konkrétne kroky pôjde, však nespresnil.

VÚC majú podľa návrhu rozpočtu o rok hospodáriť s prebytkom 13,5 milióna eur. Vlani a aj v tomto roku majú skončiť v deficite.

Kraje by z rozpočtu mali o rok dostať o 20 miliónov eur viac ako v tomto roku. Každý z nich by mal do decembra schváliť na rok 2013 prebytkový rozpočet s rezervou od štyroch do šiestich miliónov eur.

Výška rezervy má zodpovedať sume, ktorá sa rovná piatim percentám nákladov na platy a desiatim percentám výdavkov na tovary a služby. Je iba na rozhodnutí krajov, na aký typ výdavkov si rezervu vytvoria.

Žilinský VÚC chce podľa župana Juraja Blanára pokračovať v racionalizačných opatreniach, napríklad v spájaní škôl či znižovaní počtu právnických subjektov v rámci sociálnych zariadení. Uviedla to agentúra SITA.

Šéf Bratislavského kraja Pavol Frešo (SDKÚ) povedal, že rezervu chcú na prevádzku a splátky úveru.

Ak sa príjmy samospráv budú vyvíjať podľa plánov, na konci roka 2013 môžu rezervu rozpustiť a použiť ju napríklad na zníženie svojho dlhu.

Spoliehajú sa aj na obce

Premiér chce hovoriť aj so zástupcami miest a obcí. Tí už rokovali s ministrom financií Petrom Kažimírom.

Šéf Združenia miest a obcí Jozef Dvonč povedal, že od štátu by mali na jednej strane dostať na podielových daniach o 50 miliónov eur viac, no zároveň by mali vytvoriť rezervu na výdavky vo výške 166 miliónov eur.

„Nemôžeme to obciam prikázať, je to len odporúčanie,“ podotkol Dvonč.

Obce by podľa vlády mali v budúcom roku hospodáriť s prebytkom 138 miliónov eur.

Analytik INESS Radovan Ďurana pripomína, že hospodárenie samospráv do určitej miery obmedzuje aj dlhová brzda. „Nerozumiem, prečo im chce vláda hovoriť, kde a koľko majú šetriť,“ povedal.

Viac ako plošné šetrenie v samospráve by podľa ekonómov pomohli systémové kroky.

„Obce by napríklad mali vyberať priamo časť dane z príjmov. Vedia lepšie odsledovať, či ich firmy priznávajú všetky príjmy, alebo podporujú sivú ekonomiku,“ povedal ekonóm INEKO Peter Goliaš.

Marianna Onuferová

SME, 12.10. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards