Sľub vlády o škrtaní platov sa rozplynul (Hospodárske noviny)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS sú úradníci, ktorým pri nízkych mzdách chýba motivácia. Ako povedal pre Hospodárske noviny dňa 12.10. 2012, bohužiaľ, na Slovensku sa diskusia o šetrení redukuje len na uťahovanie opaskov na mzdách a prevádzkových výdavkoch.

 

 Sľub vlády o škrtaní platov sa rozplynul (Hospodárske noviny)

Namiesto piatich percent zníži výdavky na mzdy len o 0,4 percenta.

Na platoch úradníkov štát v budúcom roku takmer vôbec neušetrí. Hoci minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) viackrát avizoval, že na mzdy minú o päť percent menej, v skutočnosti ich v rozpočte znížili len o 0,4 percenta. Namiesto možných 74 miliónov eur tak ušetrí len 5,4 milióna.

Rezort financií menší pokles odôvodňuje tým, že nie všetkým zamestnancom reálne mohli siahnuť na mzdu.

„Zníženie sa nedotklo všetkých zamestnancov, ale iba ich časti. A to štátnych zamestnancov v štátnozamestnaneckom pomere s výnimkou verejných funkcií a zamestnancov finančných správ a vybranej skupiny zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme.“

Šetriť sa dalo aj bez nižších platov

Medzi ľuďmi, ktorých sa škrty nedotknú, sú napríklad zamestnanci Finančnej správy, pracujúci na reforme UNITAS, alebo pracovníci v domovoch dôchodcov či detských domovoch.

Podľa odborníkov napriek tomu mohol štát avizovanú úsporu dosiahnuť, a to bez reálneho znižovania platov úradníkov.

„Treba optimalizovať zamestnanosť, urobiť personálne a organizačné audity, nájsť spôsoby, ako robiť veci efektívnejšie. Ľudia by mali byť motivovaní pracovať v štátnej správe, čo plošné škrty nespôsobia,“ povedal prezident M.E.S.A. 10 Ján Marušinec.

Podobne aj za Mikloša

Kabinet Roberta Fica tak podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Štefanca opäť zavádzal, keď sľuboval veľké úspory.

„Je pritom priestor na šetrenie napríklad príspevkových a rozpočtových organizácií.“ V tých napríklad dnes pracuje vyše desaťtisíc ľudí. Sľub o krátení platov úplne nesplnil ani exminister Ivan Mikloš (SDKÚ). Ušetril nakoniec len polovicu.

Celkovo sa tak škrty dotknú len menšej časti peňazí, ktoré idú na platy. Vyše miliardy eur sa totiž znižovanie nemôže dotknúť aj zo zákona. Patria sem napríklad sudcovia, prokurátori, ale aj ústavní činitelia, vojaci a policajti. Znižovanie tak reálne zasiahne len 460-tisíc eur určených na platy.

Podľa analytika Nadácie F. A. Hayeka Tomáša Púchleho je dobrou správou aspoň skutočnosť, že sa táto suma v budúcom roku nezvyšuje. „Zatiaľ čo ide o pomerne účinný spôsob, ako prispieť k zníženiu aktuálneho deficitu, z dlhodobého hľadiska problém nadmerných výdavkov štátu nerieši.“

Okrem toho môže nastať postupne situácia, že pre nízke platy bude mať štát problém nájsť dobrých zamestnancov. Preto odborníci navrhujú, aby sa úspory na platoch realizovali skôr cez efektívnejšie fungovanie štátnej správy, a teda aj s menej zamestnancami, ale s vyššími platmi.

Ako však upozorňuje Marušinec, šetrenie za stovky miliónov čakať netreba ani pri tomto scenári. Slovensko totiž podľa neho nepatrí medzi krajiny, ktoré by mali dramatickú prezamestnanosť vo verejnom sektore, skôr patríme k tým lepším. „Preto si nemyslím, že sú potrebné dramatické škrty, skôr cielené opatrenia zvyšujúce efektivitu.“

Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu sú totiž úradníci, ktorým pri nízkych mzdách chýba motivácia. „Bohužiaľ, na Slovensku sa diskusia o šetrení redukuje len na uťahovanie opaskov na mzdách a prevádzkových výdavkoch,“ konštatoval analytik INESS Radovan Ďurana.

Podľa neho by pritom na zadresnení sociálnych dávok mohol štát ušetriť okolo 300 miliónov eur. Ďalších 110 miliónov by mohla vláda ušetriť podľa Púchleho na podpore a rozvoji bývania.

Marcela Šimková

Hospodárske noviny, 12.10. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards