Vlády svoje priority v rozpočtoch veľmi nemenia (SME)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS ak sa porovnajú výdavky na školstvo ako podiel na príjmoch z daní a odvodov, z dát za rok 2010 vychádza, že na školstvo dávame väčší podiel peňazí, ako je priemer Únie. Ako povedal pre denník SME dňa 11.10. 2012, treba preto zvýšiť efektivitu prerozdelených peňazí.

Vlády svoje priority v rozpočtoch veľmi nemenia (SME)

Vláda siahla po obvyklých prioritách. Okrem vzdelávania sú to sociálne veci či doprava. V roku 2013 by mali menej peňazí získať ministerstvo obrany, pôdohospodárstva aj zahraničných vecí.

Ficova vláda pomenovala ako svoje priority štyri oblasti. Okrem školstva, dopravy aj sociálne veci a úlohy rezortu hospodárstva.

Výdavky podľa plánu vlády o rok porastú aj ďalším ministerstvám.

Pri niektorých z nich, napríklad pri ministerstve životného prostredia či financií, je to pre viac peňazí z eurofondov.

„Ak sa pozrieme na štátne rozpočty z posledných rokov, ich variabilita z pohľadu prerozdelených výdavkov je nízka, keďže sa neprijímajú reformy,“ hovorí analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Školstvo a sociálne veci

Na to, ktoré oblasti by si mohli zaslúžiť viac peňazí a ktoré nie, sa dá pozrieť napríklad cez porovnanie podielu výdavkov do vybraných oblastí na celkovej výške verejných výdavkov u nás s priemerom Európskej únie.

Z dát Eurostatu, ktoré zverejnilo vo svojej kalkulačke ministerstvo financií, potom vyplýva, že výdavky na vzdelávanie sú na Slovensku poddimenzované. Podobne to z tohto pohľadu platí aj pri výdavkoch na sociálnu ochranu.

Naopak, neplatí to už o výdavkoch na verejný poriadok či na zdravotníctvo.

Ak sa však podľa Ďuranu porovnajú výdavky na školstvo ako podiel na príjmoch z daní a odvodov, z dát za rok 2010 vychádza, že na školstvo dávame väčší podiel peňazí, ako je priemer Únie.

„Treba preto zvýšiť efektivitu prerozdelených peňazí,“ dodal Ďurana.

Pri výdavkoch na sociálnu ochranu treba zase podľa analytika inštitútu INEKO Petra Goliaša prehodnotiť, či sú využívané efektívne a či sa nezneužívajú.

Minister práce Ján Richter (Smer) avizoval, že niektoré dávky chce zrušiť, ďalšie nebudú automatické.

Zruší sa napríklad príspevok na podporu vytvárania a udržania pracovných miest v sociálnom podniku či dávka počas vzdelávania a prípravy pre trh práce.

Obrana dostane menej

Ministerstvo práce je jedným z tých rezortov, ktoré získajú viac peňazí aj oproti návrhu rozpočtu z augusta.

Ministerstvo ich chce použiť na nové informačné systémy na úradoch práce. Viac peňazí chce dať štátnym detským domovom a iným sociálnym zariadeniam.

Vláda na druhej strane naplánovala menej peňazí pre rezorty obrany, zahraničných vecí a pôdohospodárstva.

Podiel výdavkov na obranu k HDP sa tak zníži z 1,1 percenta zhruba na percento.

Exminister Ľubomír Galko tvrdí (SaS), že rezort nebude mať dosť peňazí na hlavné priority, napríklad na ochranu vzdušného priestoru či zahraničné misie.

Ministerstvo obrany tvrdí, že aj pri navrhovanom rozpočte vie použiť financie podľa požiadaviek.

Celkové výdavky verejnej správy na budúci rok by mali oproti rozpočtu na rok 2012 stúpnuť asi o tri percentá.

„V čase konsolidácie by to mohlo byť menej," hovorí analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.

Príjmy verejnej správy by naopak vďaka vyšším daniam, odvodom a poplatkom mali stúpnuť zhruba o osem percent.

Marianna Onuferová

SME, 11.10. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards