Mondi a Samsung dostanú kritizované úľavy na dani (SME)

To je len prehodenie horúceho zemiaka do druhej ruky. Systémovým riešením by bolo zrieknuť sa politiky stimulov a využiť ušetrené peniaze na konsolidáciu rozpočtu, namiesto zvyšovania daní, zhodnotil prínos zmien v stimuloch Martin Vlachynský z INESS pre denník SME dňa 10.10. 2012.

Mondi a Samsung dostanú kritizované úľavy na dani (SME)

Výšku daňových úľav firmám neznížili, len Mondi SCP posunuli čerpanie o rok.

Ďalších desať firiem bude mať daňové prázdniny v hodnote vyše 120­miliónov eur. V stredu to jednomyseľne schválila vláda. Napriek tomu niektorí ministri tvrdia, že so stimulmi v skutočnosti nesúhlasia.

Ministra životného prostredia Petra Žigu trápia stimuly za 25 miliónov pre ružomberské papierne Mondi SCP a takmer 20 miliónov pre galantský Samsung.

Za peniaze od štátu totiž nevytvoria nové pracovné miesta, iba sa zaviažu, že napokon nebudú prepúšťať tak, ako plánovali. Žiga chce viac dôkazov o tom, že by bez pomoci štátu skutočne ľudí vyhadzovali.

„Nechcel som traumatizovať vládu. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský za to nesie aj politickú a aj akúkoľvek zodpovednosť, takže ja si môžem povedať svoje výhrady, ale to je tak všetko,“ vysvetlil Žiga, prečo napokon stimuly odsúhlasil aj on.

Bude to precedens?

Za sporné dotácie hlasoval aj minister práce Ján Richter. Napriek tomu sa obáva, že si teraz podľa vzoru papierní a Samsungu začnú žiadať peniaze od vlády aj ďalšie firmy, ktoré nevytvoria nové miesta, len pohrozia prepúšťaním.

Richtera upokojil prísľub ministra Malatinského, že zmluvy o investičnej pomoci budú pre Mondi a Samsung prísnejšie. Pôvodne sa im totiž navrhovali stimuly za prísľub, že neprepustia úplne všetkých.

V prípade Mondi by napríklad firma mohla aj po získaní stimulu prepustiť 384 zo svojich 1150 zamestnancov. To je toľko, koľko hrozila, že prepustí bez stimulu.

Malatinský hovorí o inom

Keď sme sa pýtali ministra hospodárstva, čím si získal súhlas Richtera, hovoril o iných argumentoch.

„Podarilo sa vyrokovať také podmienky, ktoré minimalizujú dosah na rozpočet,“ hovorí Malatinský.

Daňové úľavy za 12 miliónov eur sa totiž presunú z budúceho roka do neskorších rokov čerpania pomoci. V prípade Samsungu a ďalších firiem neplatí ani to, úľavu dostanú už budúci rok.

„To je len prehodenie horúceho zemiaka do druhej ruky. Systémovým riešením by bolo zrieknuť sa politiky stimulov a využiť ušetrené peniaze na konsolidáciu rozpočtu, namiesto zvyšovania daní,“ zhodnotil prínos zmien v stimuloch analytik INESS Martin Vlachynský.

Daniela Krajanová

SME, 10.10. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards