Vláda chce v rozpočte rezervu na druhý pilier aj krízu (SME)

Šetrenie formou viazania mzdových výdavkov komentoval Radovan Ďurana z INESS dňa 9.10. 2012 pre denník SME. 

Vláda chce v rozpočte rezervu na druhý pilier aj krízu (SME)

Z predloženého návrhu rozpočtu vyplýva, že vláda chce o rok stlačiť deficit pod tri percentá najmä vyššími daňami, poplatkami a druhému pilieru.

Vláda v návrhu rozpočtu na budúci rok predpokladá, že za pomoci vyšších daní, poplatkov, ale aj druhému pilieru získa 1,64 miliardy eur. Najmä vďaka týmto peniazom navyše plánuje o rok znížiť deficit na 2,94 percenta HDP. V tomto roku by mal byť podľa plánov vo výške 4,6 percenta.

Najviac peňazí, okolo pol miliardy eur, by mal štát získať znížením príspevku do druhého piliera z deviatich percent na štyri percentá z hrubej mzdy.

Firmy a lepšie zarábajúci zamestnanci by mali štátu podľa plánov odviesť 351 miliónov eur. Dohodári pre vyššie odvody zaplatia štátu o rok dokopy 134 miliónov eur.

Kde chcú šetriť

Vláda chce na druhej strane viazať mzdové výdavky v štátnej správe vo výške päť percent a výdavky na tovary a služby vo výške 10 percent. Týmito opatreniami by podľa analytika inštitútu INESS Radovana Ďurana mala ušetriť asi 130 miliónov eur.

Minister financií Peter Kažimír chce, aby podobným spôsobom šetrila aj samospráva.

Šéf Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Dvonč po včerajšej tripartite povedal, že podľa dohody by samospráva mala ušetriť asi 166 miliónov eur.

Ak sa ekonomike bude dariť, na podielových daniach jej štát dá viac o 50 miliónov eur. Rozdiel, čo sa má podľa plánov teda ušetriť, je 116 miliónov eur. Má to byť vo forme rezervy. „Je to odporúčanie, nemôžeme to mestám a obciam prikázať,“ povedal Dvonč.

Predstava je taká, že na platoch a tovaroch a službách sa vo verejnej správe ušetrí asi 250 miliónov eur.

Vláda pôvodne avizovala, že konsolidácia verejných financií, ktorej cieľom má byť nižší deficit, bude z dvoch tretín na príjmovej strane a z tretiny na výdavkovej strane.

„Mne z predloženého návrhu rozpočtu vychádza, že výdavky verejnej správy v absolútnom vyjadrení vzrastú a celá konsolidácia bude na pleciach ľudí,“ povedal podpredseda KDH pre ekonomiku Miloš Moravčík.

Presný prepočet konsolidácie má ministerstvo urobiť o týždeň.

Podpora s pripomienkami

Podporu rozpočtu dali aj sociálni partneri, no mali pripomienky.

Odborári napríklad žiadajú, že ak sa bude ekonomike dariť lepšie, aby sa platy v štátnej správe valorizovali.

Zástupcovia zamestnávateľov si zase nemyslia, že vyššie zdanenie ziskov firiem prinesie štátu toľko, čo sa napočítal.

Marianna Onuferová

SME, 9.10. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards