Slovensko posiela peniaze na záchranu eura. Zaplatíme stámilióny (Aktuálne.sk)

Podľa Inštitútu INESS vyjde zachraňovanie eura každého jedného Slováka 1854 eur, informoval spravodajský portál Aktuálne.sk dňa 3.10. 2012. 

Slovensko posiela peniaze na záchranu eura. Zaplatíme stámilióny (Aktuálne.sk)

Záchrana jednotnej európskej meny stojí starý kontinent draho. Len Slovensko musí platiť stámilióny eur. Prvé peniaze odídu do trvalého eurovalu už budúci týždeň, súhlasila v stredu slovenská vláda.

Jeden euroval v júni tohto roka zanikol, druhý čoskoro vznikne. Do nového Európskeho stabilizačného mechanizmu, ktorý sa nazýva aj trvalý euroval, sa zapája aj Slovensko. Prvé peniaze doň pošleme už čoskoro.

Účet pre Slovensko

Prvé dve splátky uhradí Slovensko hneď po tom, ako trvalý euroval vznikne, zmluva vstúpi do platnosti už 12. októbra. Každá splátka pritom predstavuje takmer 132 miliónov eur, dokopy tak zo štátnej kasy o týždeň odíde 264 miliónov.

Ďalšie dve splátky po rovnakej sume prídu na rad v prvej polovici budúceho roka. Poslednú splátku vo výške 132 miliónov by malo Slovensko zaplatiť v prvej polke roka 2014.

Okrem Slovenska sa na eurovale zúčastní ďalších pätnásť krajín eurozóny. Dokopy sa poskladajú 80 miliardami eur.

Cena na hlavu

No týmito stámiliónmi sa slovenský podiel na novej európskej záchrannej sieti nemusí končiť. Slovensko sa totiž v trvalom eurovale upísalo sumou 5,1 miliardy eur. Ak budú krajiny potrebovať ďalšiu pomoc, bude môcť riaditeľ alebo správna rada EMS požiadať, aby sme dodali ďalšie peniaze, maximálne do spomínanej sumy.

Podľa Inštitútu INESS vyjde zachraňovanie eura každého jedného Slováka 1854 eur. Sú v tom započítané nielen účasť Slovenska v dočasnom aj novom trvalom eurovale, ale aj náš podiel na pomoci Medzinárodného menového fondu na pôžičke Grécku či nákupy dlhopisov problémových krajín zo strany Európskej centrálnej banky.

Zvýši sa dlh

Stámilióny majú ísť do eurovalu v čase, keď Slovensko pripravuje rozpočet na budúci rok, ktorý počíta so znížením deficitu pod tri percentá hrubého domáceho produktu. No účasť na stabilizačnom mechanizme nebude ovplyvňovať schodok, ale zvýši štátny dlh.

Na splátky do eurovalu sa budú emitovať štátne dlhopisy. Slovensko si teda peniaze požičia. "Budeme si nato požičiavať za dobrých podmienok. Už v súčasnosti si požičiavame za rekordne nízke úroky," povedal po rokovaní vlády minister financií Peter Kažimír.

No na prvé splátky si podľa Kažimíra požičiavať nemusíme, Slovensko je zásobené požičanými peniazmi. "Je to z prostriedkov, ktoré máme v súčasnosti k dispozícii," dodala hlava rezortu financií.

Dlhová brzda

Kvôli peniazom, ktoré pošleme do eurovalu, Slovensku vyskočí dlh podľa Kažimíra na 52 percent hrubého domáceho produktu. Na Slovensku však platí zákon o rozpočtovej zodpovednosti. Ak štátny dlh prekročí 50 percent, bude musieť minister financií vysvetľovať parlamentu prečo sa krajina enormne zadlžuje.

"Prekročíme prvú kvótu, no ja dobrovoľne nedovolím, aby sme sa prehupli cez hranicu 53 percent," povedal Kažimír. Ak by výška dlhu presiahla 53 percent HDP, podľa zákona by sa mali napríklad znížiť platy členov vlády na úroveň predošlého roka. Kabinet by tiež musel do parlamentu predložiť návrh opatrení, ktorými zabezpečí zníženie dlhu.

Stanislava Luppová

Aktuálne.sk, 3.10. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards