Slovensko má problém s bankovou úniou (Hospodárske noviny)

Podľa Juraja Karpiša z INESS materská banka v v problémoch predávala dcérske pobočky, keďže odtok kapitálu kontrolovala Národná banka Slovenska.  Ako povedal pre Hospodárske noviny dňa 4.10. 2012, predpokladám, že ak také niečo robil národný regulátor, taká obava tu existovala už v minulosti.

 

Slovensko má problém s bankovou úniou (Hospodárske noviny)

Veľká banka v zahraničí so stovkami pobočiek po celej Európe sa dostane do problémov.

 

Namiesto toho, aby sa zachránila sama, začne vyberať peniaze z dcérskej pobočky na Slovensku. Následne sa rozhodne, že pre vlastnú záchranu nechá padnúť práve slovenskú dcéru a Fond ochrany vkladov bude musieť ľuďom vyplatiť milióny eur. Kým doteraz bol takýto scenár pre tvrdé pravidlá na Slovensku len fikciou, po schválení súčasného návrhu bankovej únie sa môže pretaviť do reality. Takéto riziká prvého kroku k užšiemu prepojeniu európskych ekonomík včera prvýkrát otvorene pripustil minister financií Peter Kažimír.

Nebojte sa, odkazuje Brusel

Rezort financií bude podľa poradcu ministra Radka Kuruca záujmy Slovenska presadzovať počas tvorenia bankovej únie, čo je dlhodobý proces.

Európska komisia mu však odkazuje – vaše obavy sú zbytočné.

Ak má Slovensko podľa hovorcu tunajšieho Zastúpenia Európskej komisie Andrej Králika napriek tomu nejaké výhrady, je správny čas ich presadiť. „V tomto štádiu ešte nič nie je vytesané do kameňa.“

Bruselský optimizmus tlmí aj časť odborníkov. Doteraz podľa analytika INESS Juraja Karpiša materská banka v problémoch predávala dcérske pobočky, keďže odtok kapitálu kontrolovala Národná banka Slovenska. „Predpokladám, že ak také niečo robil národný regulátor, taká obava tu existovala už v minulosti.“

Do akej miery sa však riziká naplnia, bude podľa analytika Slovenskej bankovej asociácie Marcela Lazniu jasné po zverejnení konkrétnych predpisov, ktorými sa budú banky riadiť. „Existencia jedného regulátora nepredstavuje automaticky riziká v podobe presúvania kapitálu alebo likvidity od dcér k matkám, prípadne naopak.

Na skok k fiškálnej únii

Banková únia by na druhej strane umožnila zrýchliť prijímanie niektorých opatrení, ktoré by členské štáty len prevzali. Čiastočne by sa však stratili národné špecifiká jednotlivých trhov.

Okrem toho môže nastať aj situácia, že pri rozhodovaní v bankovej únii by Slovensko mohlo byť zatlačené veľkými krajinami do kúta. „Väčšiu váhu môže mať práve slovo veľkých hráčov. Taký problém je však pri rozhodovaní v Európskej únii vo všeobecnosti,“ dodal Karpiš.

Výhrady proti návrhu únie však nemá len Slovensko. Nemecko spolu s Fínskom a Holandskom prezentovali vlastné predstavy o jej fungovaní. Podľa nich by sa napríklad spoločné ručenie nevzťahovalo na zdedené problémy, v praxi teda španielske banky.

V každom prípade by však išlo o prvý oficiálny krok k fiškálnej únii, teda spoločnej kontrole a tvorbe rozpočtov.

„Slovensko by sa tak stalo ešte viac závislé od rozhodnutí európskych politikov. Od bankovej únie už nie je ďaleko k fiškálnej federalizácii Európskej únie, keď by stratila význam aj slovenská vláda,“ povedal analytik spoločnosti Colosseum Boris Tomčiak, podľa ktorého zatiaľ nie je európska fiškálna federalizácia výhodná.

Marcela Šimková

Hospodárske noviny, 4.10. 2012

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards