Španieli sa trasú. Zachraňovať ich môže ECB (Finweb)

Do hry pravdepodobne skúsi cez priame nakupovanie dlhopisov Španielska a Talianska zasiahnuť ECB, tak ako už spravila koncom roka 2011, keď výnosy dlhopisov vyskočili k 7%. Je aj vysoká možnosť, ze bude opäť použitý dočasný (EFSF) a neskor trvalý euroval (ESM), hoci dostupne zdroje sa už rýchlo stenčujú, povedal pre Finweb dňa 25.7. 2012 Martin Vlachynský z INESS.

Španieli sa trasú. Zachraňovať ich môže ECB (Finweb)

Výnos zo španielskych desaťročných dlhopisov presiahol 7,7 percenta.

Tlak na Španielsko sa dnes opäť zvýšil, keď riziková prirážka na 10-ročné španielske dlhopisy v porovnaní s nemeckými referenčnými dlhopismi dosiahla 646 bázických bodov. To je najvyššia hodnota od zavedenia eura.

"Do hry pravdepodobne skúsi cez priame nakupovanie dlhopisov Španielska a Talianska zasiahnuť ECB, tak ako už spravila koncom roka 2011, keď výnosy dlhopisov vyskočili k 7%. Je aj vysoká možnosť, ze bude opäť použitý dočasný (EFSF) a neskor trvalý euroval (ESM), hoci dostupne zdroje sa už rýchlo stenčujú, " tvrdí analytik INESS Martin Vlachynský.

Výnos zo spomínaných španielskych dlhopisov vzrástol nad 7,7 %, čo je už úroveň, ktorú Madrid v rámci obsluhy svojho dlhu z dlhodobejšieho hľadiska nemôže zvládnuť.

"Čím viac dlhopisov vydajú za takto zlých podmienok, tým horšie sa im bude znižovať deficit štátnej kasy," myslí si Martin Prokop z Next Finance. Podľa Prokopa výdavky na obsluhu dlhu tvoria značnú časť výdavkovej strany štátneho rozpočtu.

Výnoj výnosov z dlhopisov

Analytici najnovší rast nákladov na obsluhu dlhu čiastočne pripisujú diskusiám, či o pomoc z nového fondu v hodnote 18 miliárd eur na podporu regiónov nepožiada španielsku vládu aj Katalánsko. To sa na hrubom domácom produkte (HDP) Španielska podieľa 20 %. Región Valencia sa už na vládu obrátil a región Murcia tiež oznámil, že tak urobí.

"Madrid sa určite bude snažiť vyhnúť sa potrebe celkovej záchrany, pretože tá zo sebou prináša obrovské riziká a hlavne Španielsko je príliš veľké na to, aby bolo zachránené, ak ESM nebude schválený ústavným súdom," tvrdí analytik Trim Broker Ján Beňák.

Prokop si myslí, že pre Španielsko hrá ten fakt, že si už značnú časť výpožičnej potreby pre tento rok na trhu opatrilo a krátko tak môže Španielsko žiť aj za tak vysokých výnosov. "Pokiaľ nedôjde k radikálnej zmene, Španielsko nakoniec o pomoc bude musieť požiadať a zatiaľ k tomu aj smeruje," tvrdí Prokop.

Španielska vláda vyjadrila obavy z najnovšieho vývoja, no zatiaľ stále odmieta pripustiť možnosť, že požiada Európu a Medzinárodný menový fond (MMF) o celkový záchranný úver tak, ako museli požiadať Grécko, Írsko či Portugalsko. Investori však tvrdia, že je to len otázka času.

Podľa Prokopa nemá Španielsko príliš na výber a môže buď výrazne znížiť svoje výdavky, alebo bude musieť požiadať o finančnú pomoc.

Španielsky minister hospodárstva Luis de Guindos sa v tejto veci stretol v utorok s nemeckým ministrom financií Wolfgangom Schäublom a dnes plánuje o situácii v krajine rokovať s francúzskym ministrom financií Pierrom Moscovicim.

Finweb, 25.7. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards