Minulý rok najviac z OZE „zarábala“ biomasa (Energie-portal.sk)

Ako komentoval pre Energie-portal.sk dňa 20.7. 2012 Martin Vlachynský z INESS, štedrá ponuka dotácií a donedávna minimálna rozvinutosť zariadení na biomasu nahráva ich výstavbe i nad rámec počtu, ktorý by vznikol v prostredí nedotovanom daňovými poplatníkmi.

Minulý rok najviac z OZE „zarábala“ biomasa (Energie-portal.sk)

Poznáme 12 príjemcov najštedrejších doplatkov za elektrinu.

Najrentabilnejší obnoviteľný zdroj energie (OZE) na Slovensku? Podľa všetkého biomasa. V rebríčku najvyšších doplatkov za výrobu elektriny za rok 2011 totiž hneď prvých päť priečok obsadili zariadenia, ktoré práve z biomasy vyrábajú elektrinu a spravidla i teplo. Len týchto päť zariadení si tak rozdelí viac ako 14 miliónov eur.

„Štedrá ponuka dotácií a donedávna minimálna rozvinutosť zariadení na biomasu nahráva ich výstavbe i nad rámec počtu, ktorý by vznikol v prostredí nedotovanom daňovými poplatníkmi,“ konštatuje na margo úspechu prevádzkovateľov zariadení na biomasu Martin Vlachynský, analytik INESS

Víťaz z Bardejova

Podľa zoznamu výrobcov elektriny s doplatkom, ktorý poskytol Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (URSO), najviac elektrickej energie z biomasy vyrobila rakúsko - slovenská spoločnosť Bioenergy Bardejov – 64 tisíc megawatt hodín. „Výška doplatku tak činí 4,5 milióna eur,“ prepočítava URSO v dokumente.

No kým doplatky za OZE sa spravidla okamžite spájajú s podozrievaním, obzvlášť po prevalení sa fotovoltaických škandálov v Čechách, pri bardejovskej firme nič nenasvedčuje tomu, že podozrievavosť je na mieste.

Rakúska technológia

Keď firma spustila svoju elektráreň na biomasu v Bardejove na začiatku roku 2010, už vtedy sa netajila, že jej zariadenie je na Slovensku unikátne. „Použité rakúske technológie umožňujú kombinovanú, vysoko účinnú výrobu elektrickej a tepelnej energie na báze obnoviteľného zdroja a predstavujú technickú špičku v Európe,“ tvrdí Bioenergy Bardejov.

Zverejnené parametre a výkon elektrárne zodpovedajú doplatenej čiastke zo strany štátu. Navyše zariadenie zásobuje teplom sedem tisíc domácností, pričom podľa vyhlásení spoločnosti garantuje o desať percent nižšiu cenu, v porovnaní s teplom zo zemného plynu. Výška investície predstavovala 32 miliónov eur, pričom spaľuje drevnú štiepku.

Od buka

Druhý najvyšší doplatok za elektrinu – asi tri milióny eur – rovnako smeruje na východ Slovenska, do spoločnosti Bukocel patriaci do holdingu Bukóza Holding. „Ako hlavný produkt vyrábame bielenú papierenskú buničinu, ktorá je polotovarom pre výrobu grafických a hygienických papierov,“ tvrdí Bukocel na svojej webstránke.

Do energetiky sa spoločnosť z Hencoviec definitívne presunula na konci roka 2009, kedy jej URSO schválilo prevádzkový poriadok prevádzkovateľa distribučnej sústavy.

No firma Bukocel sa okrem výroby elektriny v poslednom čase preslávila aj menej slávne. Podľa Slovenskej inšpekcie životného prostredia firma v máji tohto roku porušila zákon o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia.

Záhadná fotovoltaika

Druhú, väčšia časť z rebríčka TOP 12 uzatvárajú fotovoltaici. Celkovo si sedem najväčších producentov elektriny príde na viac ako 11 miliónov eur. Najúspešnejšou v tejto oblasti je Elektráreň Kosihy, ktorej sa ujde 1,8 milióna eur.

Pri snahe skontaktovať sa s prevádzkovateľmi solárnych panelov redakcia energie-portal.sk neuspela. Spôsobené to však môže byť i skutočnosťou, že mediálny obraz prevádzkovateľov solárnych elektrární v poslednej dobe výrazne utrpel. Zároveň i fotovoltaika je prvým OZE na odstrel. „Katastrofálny ekonomicky dopad dotovania  fotovoltaickych OZE v Českej republike napovedá, že niektoré dotačné schémy nie sú v súčasnej ekonomickej situácii udržateľné ani krátkodobo,“ uzatvára Martin Vlachynský.

Tomáš Ferenčák

Energie-portal. sk, 20.7. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards